Бажання самоствердитися штовхає підлітків на необачні кроки, при цьому відсутність життєвого досвіду не дозволяють повною мірою передбачити наслідки цих кроків. І якщо в більшості випадків все завершується просто здобутим досвідом, то в ситуації вчинення правопорушення підліток може поставити під загрозу все своє майбутнє. Саме в таку ситуацію потрапив хлопець з Миколаївщини, який взяв участь в пілотному проєкті з відновного правосуддя для неповнолітніх.
Василь зростав у неповній родині, мама була вимушена поїхати працювати до Києва, тож хлопець залишився під наглядом старшої на два роки сестрою. Одного разу його друзі знайшли картку у банкоматі і замість того щоб віддати її до банку чи поліції принесли до Василя до дому. Бажаючи похизуватися своїми “хакерськими” вміннями і таким чином підвищити свій авторитет серед товаришів, Василь зайшов на один з інтернет-ресурсів та оплатив грошима з чужої картки комп’ютерних ігор на суму близько трьох тисяч гривень. Однак хлопця дуже швидко вирахували працівники поліції і, звісно, його дії були кваліфіковані органом досудового розслідування за ч.1 ст 185 Кримінального кодексу України, а саме таємне викрадення чужого майна.
Наразі в Україні реалізується пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Серед умов застосування:
– наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи);
– вперше вчинення кримінального проступку або нетяжкого злочину;
– визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
– згода неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі.
Обставини кримінального провадження відповідали вищезазначеним умовам, тож Василь став одним з учасників пілотного проєкту.
«Участь у Програмі дає можливість дитині усвідомити наслідки вчинку, виправити ситуацію, яка склалася у зв’язку з вчиненням кримінального правопорушення. В свою чергу потерпілий може висловити свої потреби та відчуття, прийняти щире каяття дитини, обговорити способи відшкодування завданою шкоди», – зазначила директорка Регіонального центру з надання БВПД у Кіровоградській та Миколаївській областях Наталія Гнатуша.
За результатами участі неповнолітнього та потерпілого у процедурі медіації, яку провів посередник, між сторонами було укладено Угоду про застосування Програми. Цією угодою зокрема було визначено для Василя заходи ресоціалізації, спрямовані на формування позитивних змін в його особистості та створення у нього готовності до самокерованої правослухняної поведінки. Відтак на хлопця очікувала ґрунтовна робота з психологом.
Наразі Василь вже виконав всі умови пілотного проєкту, як результат, – був звільнена від кримінальної відповідальності. Але головне хлопець зрозумів, що авторитет та визнання варто здобувати власним талантом у законний спосіб. Сьогодні хлопець живе разом з мамою у м. Києві, де вступив до вишу та розпочав шлях до своєї мрії, навчаючись на режисера.