назад
23.05.23

Клієнтці бюро допомогли встановити факт смерті матері на тимчасово окупованій території України

Щоб отримати свідоцтво про смерть людини, яка померла на тимчасово окупованій території, необхідно звертатися до суду. Такий порядок визначає Цивільний процесуальний кодекс України. 

Матір Ірини померла на тимчасово окупованій території, у місті Макіївці Донецької області. Документи, які засвідчують смерть 76-річної жінки, зокрема довідку про причину смерті, лікарське свідоцтво та довідку про смерть, видали органи окупаційної влади. Саме з цієї причини Ірині й відмовили в реєстрації смерті матері, коли вона звернулася до Козятинського відділу ДРАЦСу. Як пояснили жінці, доводити факт смерті особи на тимчасово окупованій території України необхідно через суд.

По допомогу Ірина прийшла до юристів Козятинського бюро правової допомоги. Там жінку вислухали й призначили їй адвокатку Ганну Кучер, яка співпрацює з системою БПД.

У заяві про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території адвокатка вказала на інформаційний лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 11 квітня 2017 року № 9-697/0/4-17. У цьому листі, зокрема, зазначено, що з огляду на практику Європейського суду з прав людини документи, видані органами та установами (зокрема лікувальними закладами), що розташовані на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку статті 257-1 Цивільного процесуального кодексу.

Суд, розглядаючи справу, врахував також «Намібійські винятки» (англ. «Namibia exception») — принцип міжнародного права, згідно з яким документи, видані окупаційною владою, повинні братися судами до уваги, якщо їх нехтування веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Розгляд судами таких документів не означає автоматичного визнання окупаційної влади.

Зрештою суд задовольнив заяву Ірини. Тепер, надавши до відділу ДРАЦСу рішення суду, жінка зможе отримати свідоцтво про смерть матері.

Ця справа в в Єдиному державному реєстрі судових рішень: 133/2135/21

Довідково

Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники – у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку зі збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.