назад
31.10.22

Крадіжка телефону під новий рік ледь не зламала життя хлопця

За інформацією  Міністерства внутрішніх справ України загальний рівень злочинності за півроку зменшився на 25% у порівнянні з минулим роком. Правоохоронці наразі спостерігають тенденцію до зниження рівня майнових злочинів, таких, як квартирні крадіжки*. 

Поліцейські зазначають, що чинником зниження цього типу злочинів є комендантська година, посилені патрулі, блокпости тощо. Але сьогодні піде мова не про воєнний стан. Хочемо розповісти про пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» і як могло скластися життя Макара (ім’я змінено у зв’язку із етичними переконаннями) без цього  рятівного шансу.

Рік 2021. Новорічні свята майорять на обрії. А в будівлі школи тривають заняття школярів. Хочеться казки і отримання подарунків. Не на такі подарунки очікувала Марійка (ім’я змінено у зв’язку із етичними переконаннями). Прийшовши до класної кімнати дівчина з’ясувала, що у неї зник мобільний.

Звістка про зникнення телефону швидко розлетілася серед керівництва шкільного закладу і уже далі поліцейські з’ясовували подробиці події.

І тут уже не до казок стало Макару, який наважився на протизаконний вчинок та вкрав у Марійки мобільний телефон. Поліція швидко знайшла винуватця, а дізнавач повідомив про підозру неповнолітньому Макара.

Не відомо, що спонукало хлопця на крадіжку. Але перед підлітком постало питання, як бути далі. 

Вихід знайшовся – пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Для застосування Програми у конкретному кримінальному провадженні повинні бути такі умови:

  1. наявність потерпілої сторони;
  2. неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок чи злочин невеликої тяжкості;
  3. визнання неповнолітнім факту вчинення правопорушення;
  4. наявність згоди неповнолітнього та потерпілого на участь у програмі.

Але пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» це не лише можливість, що надає неповнолітній особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, пройти ресоціалізацію, сформувати свідому законослухняну поведінку та не допускати повторних правопорушень.

“Суть Програми полягає у тому, щоб надати можливість дитині усвідомити вчинене правопорушення, створити простір для конструктивного діалогу з потерпілим, домовитися про той спосіб відшкодування збитків, який задовільнить потерпілу сторону”, – коментує координаторка пілотного проєкту на Сумщині Валентина Волобуєва.

Тому сторонами у кримінальному провадженні були подані заяви про участь у Програмі. Посередництво для проведення процедури медіації під час участі у Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення доручено адвокату-посереднику Олексію Назаренку.

Завдяки професіоналізму адвоката-посередника проведено три зустрічі з учасниками Програми. Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення завершилась успішно. Неповнолітній  підозрюваний щиро покаявся та публічно неодноразово вибачився перед потерпілою. Крім того, у ході проходження Програми Макар погодився більше часу приділяти навчанню та самореалізації, активну участь у виконанні домашньо-побутових робіт,  а також налагодити дружні стосунки з потерпілою однокласницею.

Як результат ухвала суду про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.

Справа 592/6788/22.

Довідково: *https://bit.ly/3Tcw2Hu