назад
05.09.22

Кредитна історія військовослужбовця. Про незаконне нарахування відсотків

У той час, коли наші військові відважно борються за незалежність України, боронять свободу та життя українців, часто ціною власного життя, багато банків та інших фінансових установ порушують Закон України та продовжують нараховувати їм відсотки, пені та штрафи за кредитами. Так сталося і з паном Григорієм.

У грудні  2021 року, між Григорієм та АТ «Державний ощадний банк України» було укладено кредитний договір, шляхом підписання заяви на встановлення відновленої кредитної лінії в розмірі 73 000 гривень терміном на 60 місяців. Згідно п. 13 Інформації про істотні характеристики послуг з надання споживчого кредиту за банківським продуктом «Моя кредитка», які розміщені на офіційному сайті АТ «Ощадбанк» процентна ставка, відсотки річних – 0,001% (єдиний розмір процентної ставки, яка є фіксованою та встановлюється не залежно від розміру кредиту та категорії клієнта) + щомісячна комісійна винагорода  за обслуговування кредиту в розмірі 3,2% річних від залишку використаного кредиту.

З 2018 року пан Григорій  є військовослужбовцем, він боронить нашу незалежність, приймаючи участь в бойових діях та має право на застосування пільг відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». У положеннях даного Закону зазначається, що під час особливого періоду військовослужбовцям не нараховуються штрафні санкції та пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі  банками та фізичними особами, а також відсотки користування кредитом. Знаючи дані норми законодавства, військового прикро здивувало нарахування відсотків за кредитом. Він звернувся з листом для отримання пояснень до банку. У відповіді АТ «Ощадбанк», було вказано що клієнту нараховується комісія за обслуговування кредиту в розмірі 3,2% в рамках кредитної лінії, посилаючись на те, що пільги визначені законом, не поширюються на нарахування комісії за обслуговування кредиту.

Пану Григорію така позиція банку здалась протиправною і він прийняв рішення звернутись за допомогою до безоплатної правової допомоги для відновлення своїх порушених прав.

Проаналізувавши ситуацію працівниками Вінницького місцевого центру було видано доручення та  призначено адвокатку Альону Кобзіну, для складення позовної заяви та представництва інтересів військовослужбовця в суді до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про визнання незаконним нарахування комісії та зобов’язання вчинити дії.

Відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву та просив відмовити у її задоволенні, посилаючись на те, що комісія не входить до переліку платежів від яких звільняються військовослужбовці на підставі п. 15 ст.14т ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців». Дані  пільги не поширюються на нарахування комісії за обслуговування кредиту у розмірі 3,2%, встановлені умовами Кредитного договору. Крім того, відповідачем до відзиву додано виписку по картковому рахунку пана Григорія згідно якої вбачається, що пеня та штрафи не нараховуються, а відсотки нараховуються у розмірі 0,001 % річних.

Адвокатка пані Альона  подала до суду відповідь на відзив  у якій зазначила, що поданий відповідачем відзив є необґрунтованим, а викладені у ньому твердження суперечать вимогам чинного законодавства. Встановлена щомісячна сплата комісії за обслуговування кредиту є незаконною, встановлена без зазначення за які саме послуги, що надаються позивачу сплачується, не відповідає вимогам справедливості та суперечить положенням ч. 1 ст. 18 Закону України “Про захист прав споживачів”.

Також судом було враховано, що Законом України від 20 травня 2014 року №1275-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» внесено зміни до статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яку доповнено пунктом 15 наступного змісту: військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов`язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов`язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються.

Ретельно проаналізувавши позиції сторін та норми чинного чинного законодавства суд прийшов до висновку про те, що комісія за обслуговування кредиту в розмірі 3,2% в рамках кредитної лінії, відкритої на підставі Заяви позивача на встановлення (збільшення) відновлювальної кредитної лінії від грудня 2021 року, яка передбачає обов’язок сплати позичальником щомісячної плати за обслуговування кредитної заборгованості є незаконною та не підлягає стягненню з пана Григорія.

За допомогою адвоката системи безоплатної правової допомоги справедливість та законні права захисника України було відновлено.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень №127/6456/22