назад

Домашнє насильство – проблема, з якою зіштовхуються багато родин. Часто її вирішення тягнеться роками. Не раз доводиться звертатися й до суду.

   Пані Оксана, яка звернулася до Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, розповіла, що з 2004 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з чоловіком Василем. Тривалий час жінка потерпає від домашнього насильства з боку чоловіка. У багатьох випадках вона не зверталася до поліції чи органів державної влади, однак останнім часом спільне життя стало нестерпним. Василь пиячить, постійно вчиняє сварки через будь-що і б`є Оксану.

Потерпіла кілька разів зверталася із заявами до районного відділу поліції. Щодо кривдника вживалися різні заходи: були складені протоколи про адміністративні правопорушення за вчинення насильства в сім`ї, а також видавався терміновий заборонний припис. Адміністративні протоколи розглядав Вижницький районний суд, де кривдника неодноразово визнавали винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень із накладенням адміністративних стягнень Незважаючи на це, Василь висновки не зробив, а навпаки – бажав помститися дружині та погрожував фізичним насильством.

Аби допомогти Оксані у Вижницькому місцевому центрі призначили адвоката Ігоря Стадника. Він звернувся до суду з заявою про видачу обмежувального припису щодо кривдника, оскільки знову існувала реальна загроза продовження домашнього насильства. Адвокат просив суд заборонити Василеві перебувати в місці спільного проживання з Оксаною та наближатися на відстань менше 50 метрів до її місця проживання (перебування), а також заборонити кривднику переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею або контактувати через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб – терміном на 6 місяців.

При складанні заяви адвокат керувався  ст. ст. 1,3,26 Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, ст.ст. 4, 175-177,350-1,350-8 ЦПК України.

Суд позов задовольнив частково. Постановив видати обмежувальний припис про заборону Василю перебувати в місці спільного проживання (перебування) із Оксаною, заборонити наближатися до неї на відстань менше 50 метрів, заборонити кривднику спілкуватися або контактувати через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб – строком на 3 місяці.

  Коментує адвокат, який співпрацює з системою БПД Ігор Стадник:

  Що таке – обмежувальний припис?

Обмежувальний припис щодо кривдника – встановлений у суді
спеціальний захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на
особу, яка вчинила домашнє насильство. Він покликаний убезпечити від кривдника постраждалу особу та захистити її права. Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», що містить цю норму, вступив у силу в січні 2018 року.

    Які докази необхідно надати суду для винесення обмежувального припису?

Це можуть бути протоколи про притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності за домашнє насильство, покази свідків, виписки з картки хворого, якщо завдано тілесних ушкоджень, терміновий заборонний припис та ін.

Судовий збір із подання такої заяви не сплачується. Крім того, постраждалі від домашнього насильства мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, тобто представництво інтересів у суді. Для цього людина має звернутись до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги чи бюро.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/105735999