У переселенців з окупованих територій часто виникають проблеми юридичного характеру котрі неможливо вирішити без участі суду. Одразу дві такі справи випало вирішувати працівникам Первомайського БПД – Чепразі Оксані та Віталію Порхуну.
Перша справа пов’язана зі смертю близької особи на тимчасово окупованій території України під час виїзду до мирних позицій. Оскільки біда трапилась до перетину блокпосту, свідоцтво про смерть не було оформлене належним чином, що стало наслідком судових спорів. Зібравши документи, що підтверджують факт смерті, серед яких висновок лікарів, накладні про оплату ритуальних послуг та відмова у державній реєстрації смерті, було складено та подано вмотивовану заяву до суду. Інша справа пов’язана з радісною подією, а саме народженням дитини. Втім навіть приємність моменту не позбавила молодих батьків від судової тяганини. Адже медичні довідки, що видаються медичними закладами на непідконтрольних територіях та засвідчують факт народження дитини, відповідно до українського законодавства не породжують юридичних наслідків, а отже на підставі них в Україні не можуть бути видані свідоцтва про народження дитини. Для вирішення питання фахівці бюро також подали до суду заяву про встановлення факту народження дитини.
В обох випадках справи мали позитивне рішення суду.
«Повсякденне життя на окупованих територіях триває – люди народжуються і вмирають, втім наразі у них відсутня, здавалося б, така проста та звична можливість звернутися до органів ДРАЦСу та отримати відповідні свідоцтва. Сучасні реалії передбачають отримання таких документів лише через суд, в такому випадку на допомогу прийдуть юристи системи правової допомоги, послуги яких сплатить держава», – відзначила директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Миколаївській області Наталія Гнатуша.
Нагадаємо, що отримати правову допомогу можна дистанційно:
• зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103
• поставити запитання в месенджер фейсбук-сторінки системи БПД
• написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/)
• скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua
• прочитати та обговорити правову новину на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid