З початком війни трагічні моменти втрати близької людини для багатьох, на жаль, стали сумними реаліями. Якщо людина помирає в зоні бойових дій, у родичів часто не має медичних документів на підтвердження факту та причини смерті, і, як наслідок, – немає можливості зареєструвати смерть і отримати відповідне свідоцтво. У такому разі справа про встановлення юридичного факту смерті особи вирішується в судовому порядку. Звернень від людей щодо отримання допомоги у таких питаннях стає дедалі більше.
До Красноградського бюро правової допомоги звернувся пан Олег і розповів, що разом з дружиною і матір’ю проживали в Ізюмському районі. З початком війни селище, де вони жили, піддавалося постійним обстрілам і авіаударам. Він з дружиною переховувався в льоху поряд з будинком. Його мати через похилий вік та хвороби погано пересувалася та залишалася в будинку. У середині березня внаслідок авіаудару будинок було зруйновано, а мати загинула. За допомогою волонтерів чоловіку з сім’єю вдалося виїхати, а тіло матері залишилося під руїнами будинку.
Єдиним документом, який підтверджував факт смерті, був акт, складений свідками – онукою та невісткою загиблої.
Юристкою Іриною Золотухіною була складена заява до суду про встановлення факту смерті.
9 серпня 2022 року рішенням Красноградського районного суду Харківської області заява про встановлення факту смерті була задоволена. Справа була розглянута судом невідкладно, у день надходження документів. Рішення суду підлягає негайному виконанню. У чоловіка з’явилася можливість оформити смерть матері та отримати свідоцтво.
Справа в Реєстрі судових рішень: https://reyestr.court.gov.ua/Review/105701439.
Довідково.
1 липня Верховна Рада України ухвалила закон щодо особливостей судового провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях (реєстр. № 7310). Законом передбачається, що для встановлення факту народження або смерті особи на територіях, де через бойові дії українські лікарні й РАЦСи не можуть видати належні документи про народження та смерть, родичі таких осіб можуть звернутися до будь-якого суду. До суду подаються будь-які документи та свідчення, що можуть підтвердити факт народження або смерті. Судова процедура нетривала (такі заяви розглядаються невідкладно) і безкоштовна, оскільки заявники звільнені від сплати судового збору. Рішення суду після ухвалення надсилаються в РАЦС, де заявники зможуть отримати відповідні свідоцтва. |