Передчасна смерть рідної людини – це завжди важкий моральний удар для родичів та близьких. В час турботи щодо організації поховання та скорботи – людям не до думок про спадщину. А якщо померла молода людина, яка мала великі плани на майбутнє, а не думала про складання заповіту, питання поділу майна померлого значно ускладнюється, а іноді і стає причиною розбрату та затяжних родинних чвар.
Проте, все ж закон чітко визначив термін для прийняття спадщини – у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (у день смерті спадкодавця).
А що робити, якщо родичі з певних причин не звернулись у встановлений строк до нотаріуса?
Наша наступна історія – відповідь на питання, чи можливо через суд встановити додатковий строк, необхідний для прийняття спадщини, та виправити ситуацію.
Пані Галина (ім’я змінено) чотири роки тому пережила втрату брата. Чоловік помер передчасно, у далеко не похилому віці, тому заповіту він не залишив, хоча і мав пай землі (2,42 га) .
Після смерті брата вона почала доглядати за господарством, що залишилось. Жінка обробляла землю, збирала врожай, тобто, з точки зору закону, вступила в управління спадковим майном.
Разом з тим, після смерті чоловіка, всі, хто був зареєстрований з ним на момент смерті, виявили бажання оформляти спадщину, як такі, що на момент смерті проживали зі спадкодавцем. Однак, зрештою, аж через чотири роки вони передали всі документи на спадщину, які у них зберігались, відмовились займатись цим питанням. Протягом всього часу з моменту смерті ніхто з них не звертався до нотаріуса для відкриття спадкової справи.
Ось і вийшло, що через чотири роки після смерті брата жінка фактично залишилась єдиною претенденткою на спадок. Не знаючи, чи є в неї взагалі якийсь шанс тепер оформити землю, вона звернулась за допомогою до фахівців Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
За цю справу взялась Анастасія Новацька – головний спеціаліст відділу правопросвітництва та надання БПД Сарненського МЦ.
Поспілкувавшись із пані Галиною та вивчивши документи, що вона принесла з собою, фахівчиня заспокоїла жінку, запевнивши, що навіть через стільки часу вона має право отримати землю покійного брата у спадок, але для цього їй потрібно звернутись до суду.
Анастасія Новацька підготувала позовну заяву про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Адже, згідно ч.3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Зрештою, рішенням Сарненського районного суду Рівненської області позов пані Галини задоволено в повному обсязі – надано додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору після смерті її брата, протягом 3 місяців з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Довідково:
У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1222 ч.1 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
В силу ст.ст.1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).
Так, для прийняття спадщини спадкоємцем, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, необхідно особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
При цьому, такі дії теж повинні бути вчинені у встановлений законом для прийняття спадщини строк, а саме 6 місяців.
Пропуск такого строку, позбавляє спадкоємця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору і потребує пред`явлення ним позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.