назад
02.01.22

Напоумити замість покарати, або як працює відновне правосуддя

Діти – майбутнє нашого суспільства і в той же час – найбільш вразлива частина населення, оскільки легко піддається сторонньому впливу, який не завжди є позитивним.  Нерідко і бажання самого підлітка здаватися сміливішим, сильнішим та успішнішим спонукає його легковажно, не замислюючись про наслідки, вчиняти противоправні дії,  адже бажання легкої наживи для юнака може бути спокусою, з якою він не завжди спроможний впоратися самостійно

Так відбулося і з неповнолітнім Дмитром, який вирішив, що зможе оновити свій гардероб, викравши одяг у одному з мас-маркетів столиці. Як правило українці, а тим паче неповнолітні, не усвідомлюють, що охоронці цих закладів завжди готові до такого збігу обставин, мають відточений алгоритм дій та сучасні технічні засоби, які спроможні попередити абсолютну більшість крадіжок. Отож, спроба Дмитра вкрасти спортивний одяг не була успішною та викликала невдоволення власника краму. Підлітка зупинили охоронці, які в подальшому викликали поліцію…

Протягом наступних двох місяців юнак сповна відчув на собі вплив кримінальної юстиції, адже він вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 185 Кримінального кодексу України (таємне викрадення чужого майна). Звісно, доволі швидко хлопець щиро пошкодував та зрозумів свою помилку. Проте, не зважаючи на те, що матеріальна шкода фактично була відсутня, оскільки одяг юнак повернув одразу, процес притягнення до кримінальної відповідальності вже був розпочатий.

Як пояснив Дмитро, раніше він крадіжок не вчиняв, так як для нього це було неприпустимим. Що сталося того злощасного дня, він і досі не розуміє. Як з’ясувалося, не розуміють цього і батьки Дмитра, оскільки виховують його в атмосфері поваги до закону та оточуючих.

Беручи до уваги ставлення Дмитра до вчиненого кримінального правопорушення та те, що раніше він не притягався до кримінальної відповідальності, прокурор запропонував йому скористатися можливістю виправити ситуацію і взяти участь у      Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, на що юнак одразу погодився. Відповідну згоду надав і законний представник Дмитра – його батько. Також погодився на участь у програмі представник потерпілого.

Після розгляду документів, які були скеровані прокурором до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві, останнім прийняте рішення про застосування програми відновлення та залучення до її проведення адвоката-медіатора Ілмарса Путраймса.

Протягом реалізації програми відновлення  учасники медіаційного процесу провели ряд робочих зустрічей. За допомогою професійного психолога та інших спеціалістів громадської організації “Всеукраїнський громадський центр “Волонтер”, з якою Регіональним центром з надання безоплатної правової допомоги у місті Києві укладений меморандум про співпрацю, було розроблено заходи з ресоціалізації Дмитра, а саме – корекційна програма «Цілепокладання та позитивна життєва перспектива». Наслідок проведеної спільної роботи – укладання медіаційної угоди і примирення неповнолітнього Дмитра та потерпілого, що в подальшому мало позитивні процесуальні наслідки у кримінальному провадженні.

Під час проходження корекційної програми «Цілепокладання та позитивна життєва перспектива» хлопець навчився будувати перспективні плани на майбутнє, планувати свій час, аналізувати вчинки і їх вплив на життя, долати перешкоди на шляху та розставляти пріоритети в досягненні власних цілей. Під час занять Дмитро виявляв зацікавленість та пропонував теми для обговорення, які стосувалися вміння домовлятися та вирішувати конфліктні ситуації з близькими.

Крім цього, він виявив бажання взяти участь у благодійній акції  «Дитинство в яскравих барвах». Отож, Дмитро, у якості волонтера, долучився до облагороджування дитячого майданчика у одному з дошкільних навчальних закладів столиці заради створення сприятливих умов для розвитку дітей.

По завершенню корекційної програми, яку підліток успішно пройшов, суд прийняв рішення закрити кримінальне провадження  та звільнити Дмитра від кримінальної відповідальності.

З повним текстом рішення можна ознайомитись за посиланням.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/102004277