назад

Не виплатили зарплату через реорганізацію: замість боржника відповість правонаступник

До Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Марія. Жінка розповіла, що їй нарахували, але не виплатили заробітну плату, бо Заставнівську районну державну адміністрацію, де вона працювала, реорганізували. Тож розпочалася судова тяганина.

Справа в тому, що Заставнівський районний суд ще в березні 2021 року видав судовий наказ, за яким із сектору культури Заставнівської районної державної адміністрації стягується на користь пані Марії нараховану, але не виплачену заробітну плату в сумі 12 636 грн. 83 коп. Однак, Заставнівська РДА перебувала на стадії реорганізації шляхом приєднання до Чернівецької районної державної адміністрації. Тому виникла необхідність у заміні боржника у судовому наказі.

Пані Марія звернулася із відповідною заявою до Заставнівського районного суду, який своєю ухвалою замінив боржника у виконавчому провадженні. Однак згодом Чернівецький апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції.

Оскільки жінка за Законом має право на безоплатну вторинну правову допомогу, у Чернівецькому місцевому центрі з надання БВПД прийняли рішення доручити цю справу адвокату Василю Данищуку. Він зібрав необхідні докази, склав та подав касаційну скаргу на постанову Чернівецького апеляційного суду. Розглянувши всі матеріали справи, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду вирішив задовольнити касаційну скаргу і скасував постанову Чернівецького апеляційного суду.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/106940347

 

  Коментує адвокат Василь Данищук, який співпрацює з системою БПД:

 

  Що передбачає заміна сторони у виконавчому провадженні?

 

Це фактично заміна сторони в судовій справі, оскільки згідно з частиною першою ст. 52 ГПК України господарський суд у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов’язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

  З якого моменту припиняє свою діяльність юридична особа? 

Згідно з частинами першою, п`ятою ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Чи обов’язкове припинення юридичної особи для переходу її прав та обов’язків її правонаступнику?

Відповідно до пункту 11 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1321 визначено, що райдержадміністрації припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи зі статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району – після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, як мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.

У такому випадку правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Отож, відбулося фактичне адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від повноважень Заставнівської районної державної адміністрації до Чернівецької районної державної адміністрації, а тому факт припинення (ліквідації) юридичної особи не є вирішальним.