Страховий стаж є ключовим для призначення пенсії. Від його тривалості залежить не лише розмір пенсійної виплати, а й право людини на той чи інший вид пенсії. Втім, часто трапляється, що Пенсійний фонд не зараховує до стажу певний період діяльності. Як діяти в таких випадках? Які документи необхідно надати для підтвердження трудової діяльності?
З такою проблемою до Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Леонід. Він розповів, що у 2021 році звернувся до відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за віком. Проте отримав відмову в призначенні пенсії за віком у зв’язку з тим, що за наданими документами, його страховий стаж становить 23 роки 6 місяців замість необхідних 28 років.
Також пан Леонід зазначив, що Пенсійний фонд не зарахував йому до страхового стажу період здійснення підприємницької діяльності з 2003 – 2008 рр. Але пояснив, що в цей час перебував на обліку як фізична особа-підприємець та здійснював діяльність на спрощеній системі оподаткування та сплачував податки.
Щоби допомогти чоловікові вирішити проблему, в Чернівецькому місцевому центрі призначили адвоката Інну Глинську. Вона зібрала всі необхідні докази, склала та подала до суду заяву про визнання протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області щодо не зарахування до страхового стажу пана Леоніда період здійснення підприємницької діяльності та зобов’язання зарахувати зазначений період.
Розглянувши матеріали справи, суд задовольнив позов і зобов’язав головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до страхового стажу період здійснення підприємницької діяльності.
Справа № 600/7278/21-а.
Коментує адвокат Інна Глинська, яка співпрацює з системою БПД:
Які документи необхідні для підтвердження трудового стажу?
На сьогодні чинне законодавство визначає трудову книжку, як основний документ, який підтверджує стаж роботи. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в ній немає необхідних записів або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймають довідки, виписки з наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Як діяти, коли неможливо підтвердити стаж робот архівними документами?
У такому випадку, в зв’язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, що дає право на пенсію, встановлюють на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі, колгоспі) або в одній системі.
У випадку неможливості підтвердження стажу роботи архівними документами чи показаннями свідків питання підтвердження факту роботи чи належності трудової книжки може бути вирішено також у судовому порядку.