назад
07.06.22

Переселенецю з Маріуполя допомогли встановити факт належності трудової книжки

Багато переселенців, які залишили рідні домівки, рятуючи власне життя, наразі стикаються з проблемою відновлення документів. Українці, які досягли пенсійного віку, переймаються як подати заяву та оформити пенсію, якщо є багато запитань щодо документів.

До Таращанського бюро правової допомоги звернувся пан Сергій. Чоловік розповів, що він народився та жив у Маріуполі. Через військову агресію росії був вимушений поїхати з міста. Тепер перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа у Київській області.

Перебуваючи на території Київщини, пан Сергій звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком. Разом з іншими документами чоловік надав трудову книжку, на титульній сторінці якої некоректно вказана дата народження – зазначено лише рік. Звернутися до колишнього роботодавця він не може, оскільки в місті Маріуполі тривають бойові дії. За таких обставин у пана Сергія виникла необхідність встановити факт належності йому правоустановлюючого документа – трудової книжки, що має юридичне значення, від чого залежить реалізація його права на пенсію.

Фахівчиня Таращанського бюро правової допомоги Катерина Помилуйко склала пану Сергію заяву про встановлення факту, що має юридичне значення.

Рішенням суду заяву задоволено — встановлено факт належності пану Сергію його трудової книжки.

Що необхідно знати, якщо Ви опинились у подібній ситуації?

Встановлення факту, що має юридичне значення відбувається у судовому порядку.

Стаття 315 Цивільного процесуального кодексу України визначає, що суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім’ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до листа ВСУ 01.01.2012 р. “Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Проте, сам по собі факт, належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 379/376/22.

Довідково: для запобігання загрози життю та здоров’ю суддів та учасників судового процесу у період воєнного стану, доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень та сервісу «Стан розгляду справ» тимчасово призупинено.