назад

У 2022 році під час бойових дій Євген отримав поранення та проходив лікування. Тоді лікар зазначив, що після завершення лікування військовослужбовцю треба буде повторно пройти військово-лікарську комісію для визначення придатності до військової служби. Після виписки з лікарні Євген повернувся до своєї військової частини, але на військово-лікарську комісію його так і не направили.

Саме з питаннями «Що робити? і «Як бути далі?» український захисник звернувся до Запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Правники центру надали Євгенові наступне роз’яснення.

Відповідно до пункту 6.1 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, направлення на медичний огляд проводиться військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.

Тому для направлення на ВЛК необхідно написати на ім’я командира військової частини два рапорти: один – про видачу довідки про обставини травми (поранення, контузії), другий – про направлення на ВЛК. Кожен рапорт рекомендується подавати у двох екземплярах та для проставлення на екземплярах заявника відмітки про отримання.

Згідно статті 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.

У разі якщо протягом 30 місяців заявником буде отримана відмова у задоволенні одного рапорту або обох рапортів (або взагалі не отримана відповідь), заявник має право оскаржити такі дії командира військової частини до вищого за підпорядкованістю командира відповідно до ст. 110 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV.

Також заявник має право оскаржити бездіяльність командира військової частини шляхом подання адміністративного позову про визнання бездіяльності командира військової частини протиправною до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням військової частини.

Також з зазначених питань особа може звернутися на гарячу лінію Міністерства оборони України за телефоном 0 800 500 442.