назад

Порядок встановлення факту смерті особи

Через повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України, багато наших громадян загинуло від куль ворожих обстрілів. Люди ж, яким вдалося врятуватися від окупантів, переїхавши в більш безпечні міста, часто потребують правової допомоги в оформлені документів, які б засвідчували смерть їх родичів під час наступу російських військ.

Так, до Драбівського бюро правової допомоги Золотоніський місцевий центр з надання БВПД звернувся пан Дмитро з проханням допомогти встановити факт смерті його бабусі, яка загинула під час обстрілів у місті Маріуполі.

Чоловік розповів, що перебуваючи у сховищі будівлі державної установи міста Маріуполя, його бабуся померла в середині березня 2022 року. Тоді поблизу не було лікарів, які могли б зафіксувати факт її смерті та видати відповідне свідоцтво, лише комісія у складі медсестер неврологічного відділення змогла зафіксувала факт смерті та склала відповідний акт.

Фахівчиня бюро пояснила пану Дмитру, що у ситуації, яка склалася, для отримання свідоцтва про смерть бабусі, чоловіку необхідно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті особи. На підставі судового рішення можливо буде отримати свідоцтво про смерть бабусі.

Коментує юрист Золотоніського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Костогриз:

У разі відсутності медичного висновку щодо причини смерті чи відсутності медичної довідки, в якій констатовано факт смерті та неможливості надання даних документів до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для проведення державної реєстрації смерті, справа про встановлення юридичного факту смерті особи відповідно до статті 317 Цивільного процесуального кодексу України вирішується в судовому порядку.

Заява подається до суду родичами померлої особи або їх законними представниками в якій, відповідно до статті 318 Цивільного процесуального кодексу України, повинно зазначатися:
– який факт заявник просить встановити та з якою метою;
– причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
– докази, що підтверджують факт;
– докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, письмові свідчення       очевидців, фототаблиця з місця поховання, медичні документи про смерть тощо).

До заяви додається довідка про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).

Заява особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання. Однак, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлої особи або їх представниками до суду за межами такої території.

У рішенні суду зазначається: відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд встановив цей факт.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану, не замінює документів, що видаються цими органами, а є лише підставою для одержання зазначених документів.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Воно видається учасникам справи невідкладно після проголошення такого рішення або надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

Заявники щодо справ про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України звільняються від сплати судового збору під час розгляду справ даної категорії на підставі пунку 21 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”.