назад
29.08.22

Працівниця Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД «виборола» клієнтці право на пенсію

Історія пані Галини, це одна з тих історій, коли право на пенсію довелося “виборювати”. Спочатку, пані Галина у 2020 році відстояла у судовому порядку своє право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».За рішенням суду першої інстанції Пенсійний фонд України зобов’язано призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку з моменту звернення з відповідною заявою.

Після набрання рішенням суду законної сили, починаючи з вересня 2020 року пані Галині нараховується та виплачується пенсія за віком. Однак, хоча ПФУ і призначено пенсію за віком починаючи з моменту звернення із заявою про її призначення, а саме з 08 травня 2019 року, проте випалата заборгованості за період з 2019 по 2020 роки жінці не здійснювалась.

Пані Галина звернулась за письмовими роз’ясненнями про причини несплати та отримала відповідь, що дані виплати мають здійснюватись за окремою бюджетною програмою в межах відповідних бюджетних призначень, передбачених у Державному бюджеті на цю мету, які наразі відсутні.
Не погодившись з відповіддю ПФУ, пані Галина звернулась до Білоцерківського бюро правової допомоги, адже раніше мала позитивний досвід у вирішенні правових проблем та довіру до працівників і якості послуг.
Білоцерківський місцевий центр з надання БВПД клієнтці призначив представника – Юлію Філоненко.
Юристка підготувала адміністративний позов до суду про визнання протиправним дії ГУ ПФУ у Київській області та зобов’язання вчинити певні дії, а саме: нарахувати заборгованість із виплати пенсії за віком та компенсацію втрати частини доходів (пенсії) у зв’язку із порушенням термінів виплати.

Чим мотивована позиція працівниці та клієнтки?

  • право пані Галини на отримання пенсії є беззаперечним і забезпечення цього права становить сутність взятих на себе державою зобов’язань;
  • ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України;
  • ч. 2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів;
  • ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строку їх виплати» – підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи);
  • постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. № 159, затверджує Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати. В даному Порядку формулювання, що компенсація обчислюється як добуток “нарахованого, але не виплаченого грошового доходу” за відповідний місяць, означає, що має існувати обов’язкова складова обчислення компенсації – невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Результат – судом позов задоволено повністю, рішення набрало законної сили.
«Працювати із складними, нестандартними випадками завжди цікаво: це і професійний азарт, і певне випробування для самої за себе, і неймовірне моральне задоволення від позитивного результату. Проте, й робота з клієнтом в таких випадках подвійна. Ти маєш бути для не лише юристом, а й підтримкою, тим, хто допомагає вести внутрішню боротьбу з власними ваганнями, сумнівами, уявленнями, бажаннями. З одного боку, потрібно наголосити на необхідності захистити свої права, з іншого — не перетнути межу зайвих обнадіювань”,- говорить про свої враження від справи Юлія.