назад

Колишній військовослужбовець через суд домігся компенсації невикористаної відпустки

Трудові гарантії працівника надають йому право на щорічну основну відпустку, а, також, у випадках передбачених Законом, право на додаткову щорічну відпустку. При звільненні усі дні невикористаних відпусток, за увесь час роботи, працівникові мають бути компенсовані. А що робити, якщо через декілька років після звільнення, Ви дізнались, що мали дні невикористаної відпустки, проте, не отримали за них компенсації? Про це наша наступна успішна справа.

Пан Борис проходив військову службу за контрактом з 2017 по 2019 рік, брав участь в антитерористичній операції та має посвідчення учасника бойових дій. Після звільнення з лав Збройних Сил України, чоловік виявив, що в нього за ці два роки лишилась невикористана додаткова відпустка. При звільненні, у військовій частині йому повинні були запропонувати або безпосередньо використати цю відпустку або ж виплатити за неї матеріальну компенсацію. Проте, ні першого, ні другого не сталось.

Тож, колишній військовослужбовець звернувся до Рівненського бюро правової допомоги №1 Рівненського місцевого центру з надання БВПД. Чоловік хотів дізнатись чи має право він на грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки навіть через декілька років після звільнення.

Фахівці бюро не лише проконсультували чоловіка, але й запропонували відразу скласти позовну заяву до суду та представляти його інтереси. Адже, згідно до ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу»  Борис має право на безоплатного юриста чи адвоката для представлення своїх інтересів у суді, поза як учасники бойових дій є однією із категорії осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Його справою зайнявся завідувач Рівненського бюро правової допомоги №1 Юрій Висоцький.

Юристу пан Борис розповів, що у 2019 році його було звільнено з військової служби та виключено зі списків особового складу частини. Проте, заяву до військової частини з проханням виплатити йому грошову компенсацію за невикористані календарні дні щорічної додаткової відпустки за 2017-2019 роки він подав лише у 2021 році. Військовою частиною було надано відповідь, що він не має законних підстав для нарахування йому компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки.

Проаналізувавши матеріали справи, фахівець бюро склав адміністративний позов про визнання протиправною бездіяльності військової частини та зобов’язання виплатити грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій.

«Аналіз законодавчих норм свідчить про те, що в особливий період з моменту оголошення мобілізації припиняється надання військовослужбовцям інших видів відпусток, в тому числі додаткової соціальної відпустки. Однак Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не встановлено припинення виплати компенсації за невикористані частини додаткової соціальної відпустки, право на яку Пан Борис набув за період проходження ним військової служби», – коментує Юрій Висоцький.

Зрештою, Рівненський окружний адміністративний суд повністю задовольнив позовні вимоги, визнав протиправною бездіяльність військової частини та зобов’язав нарахувати та виплатити грошову компенсацію.

Посилання на рішення суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/103692316

Справа №460/1347/22

Довідково: У разі невикористання додаткової соціальної відпустки протягом календарного року, в якому у особи виникає право на таку відпустку, додаткова соціальна відпустка переноситься на інший період. Тобто особа не втрачає самого права на надану їй чинним законодавством України соціальну гарантію, яке може бути реалізоване в один із таких двох способів:

  1. Безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати невизначений термін.
  2. Грошова компенсація відпустки.