З роками не втрачає своєї актуальності питання встановлення фактів належності правовстановлюючих документів, коли через одну помилку у прізвищі, імені, по батькові, місці, часі народження маєш багато проблем.
Так сталося із жителькою Ніжинського району, яка звернулася до Бобровицького бюро правової допомоги із проханням допомогти оформити пенсію, бо через помилку у прізвищі їй не зараховують до страхового стажу 19 років, які вона пропрацювала у сільськогосподарському товаристві.
Як пояснила пані М., по досягненню пенсійного віку вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про призначення їй пенсії за віком, проте їй відмовили, бо у необхідний страховий стаж не був врахований період роботи з листопада 1984 року. З’ясувалося, що у Протоколі Комісії по призначенню пенсій при управлінні Пенсійного фонду України від 20.02.2007 № 30 зробили помилку у прізвищі, тепер паспортні дані згідно протоколу не відповідають діючому паспорту.
Так як, протокол опитування свідків та рішення комісії про зарахування стажу видавалися управлінням, яке на даний час ліквідоване, виправити допущені помилки у документах неможливо.
Правову допомогу надавала правчиня Бобровицького бюро правової допомоги Олеся Подоляк. Після ознайомлення із матеріалами справи фахівчиня підготувала позовну заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документу. Встановлення даного факту необхідно для оформлення пенсії.
Бобровицький районний суд вирішив задовольнити вимоги в повному обсязі.
Коментує завідувач Бобровицького бюро правової допомоги Олеся Подоляк.
Справа була непроста: по-перше, управління, яке складало протокол ліквідоване; по-друге, протокол опитування свідків був оформлений не належним чином, не підтверджені паспортні дані свідка, наразі він помер; по-третє, документи з кадрових питань за 1945-2006 роки, тобто особові рахунки по заробітній платі, трудові книжки та всі бухгалтерські документи (згідно архівної довідки виданої архівним відділом Ніжинської райдержадміністрації) знищені внаслідок пожежі в конторі господарства в ніч з 26 на 27 січня 2006 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі – Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до пункту 26 зазначеного Порядку № 637, якщо ім`я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує трудовий стаж, не збігаються з ім`ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено у судовому порядку.
Суд може встановлювати факти належності особі документів, які не відносяться до таких, що посвідчують особу, наприклад, довідок про поранення чи перебування у госпіталі у зв’язку з пораненням, повідомлення військових частин, військкоматів і інших органів військового управління про загибель чи пропажу без вісті в зв’язку з обставинами військового часу, а також заповіту, страхового свідоцтва (полісу), ощадної книжки, трудової книжки, іншого документа про трудовий стаж.
З повним текстом судового рішення можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/106096447
Справа № 729/501/22