До Житомирського місцевого центру з надання БВПД звернувся пан Дмитро. Чоловік пояснив, що є власником земельної ділянки на території Василівської сільської ради Житомирського району, яку він використовує для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Задля внесення відомостей до Державного земельного кадастру він підготував технічну документацію із землеустрою щодо встановлення її меж на місцевості. Але пану Дмитру було відмовлено у зв’язку з перетином ділянки із сусідською на 30%.
Тож, він, як законний власник земельної ділянки, що позбавлений можливості її зареєструвати та внести відомості в ДЗК, просить відновити порушені права користування землею. А саме: скасувати у ДЗК держреєстрацію сусідської ділянки та закрити щодо неї Поземельну книгу.
Житомирський місцевий центр з надання БВПД призначив звернувшемуся по допомогу громадянину адвоката в особі Соломонюка Святослава Анатолійовича. Ознайомившись з матеріалами справи, адвокат системи БПД підготував заяву для подачі до Житомирського районного суду.
Протягом п’яти судових засідань тривав розгляд зазначеного питання. Як результат, суд прийняв рішення по задоволенню позову, а саме щодо скасування держреєстрації земельної ділянки, що перетиналася з ділянкою нашого клієнту. Це дає змогу пану Дмитру внести відомості до ДЗК про свою земельну власність та користуватися нею на правових засадах.
Вимоги клієнта були задоволені повністю.
Справа в Реєстрі судових рішень №278/3640/21.
Довідково:
На підставі частини 6 статті 16 Закону України “Про Державний земельний кадастр” визначено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
– поділу чи об’єднання земельних ділянок;
– якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;
– ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
В разі скасування – кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці, а інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.
Варто зазначити, що поземельна книга закривається внаслідок скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно пунктів 60-61 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги.
Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, визнання угоди недійсною, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування тощо.
Однак, зверненню до суду передує звернення до Відділу у відповідному районі Головного управління Держгеокадастру із проханням скасувати державну реєстрацію земельної ділянки. В разі відмови у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки в добровільному порядку, необхідно звертатися до суду, подавши позов до Головного управління Держгеокадастру у відповідній області про зобов‘язання вчинити дії — скасувати державну реєстрацію земельної ділянки шляхом закриття поземельної книги. Скасування державної реєстрації земельної ділянки не тягне за собою скасування права власності на земельну ділянку.