назад

Порядок спадкування земельного паю у випадку втрати сертифікату

Пані Катерина давня клієнтка Новоград-Волинського місцевого центру. Протягом декількох років вона зверталася із різними питання за консультацією та вторинною правовою допомогою. І цього разу, коли вона виявила, що у неї немає документів на земельну ділянку, яку вона вважала успадкованою від своєї тітки, пані Катерина звернулася до юристів безоплатної правової допомоги.

Виявилося, що клієнтка має копію Сертифікату про право на земельну частку (пай) на їм’я її тітки та заповіт на цю земельну ділянку. Жодних інших документів, окрім копії Сертифікату та заповіту, у пані Катерини не було. Фахівці Новоград-Волинського місцевого центру під час консультації роз’яснили, що для початку необхідно звернутися до нотаріуса для отримання Постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документу на спадкове майно, а саме сертифікат на право на земельну частку (пай), що був виданий на ім`я спадкодавця. Пані Катерина, керуючись роз’ясненням юристів, отримала таку відмову нотаріуса, а також розмістила оголошення у місцевій пресі про втрату оригіналу Сертифікату та отримала довідку Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про те, що на ім’я її тітки  було видано сертифікат на земельну частку (пай) в розмірі 3,54 умовних кадастрових гектарів.

Для надання безоплатної вторинної правової допомоги було призначено адвоката Романа Шепету, який склав позовну заяву та представляв інтереси пані Катерини у суді.

Коментує адвокат Роман Шепета:

– Відповідно до статей 1216,1217 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Встановлено, що пані Катерина після смерті своєї тітки спадщину прийняла.

Тому, у позові просили визнати право на земельну частку (пай) у розмірі 3,54 га в умовних кадастрових гектарах, згідно Сертифіката про право на земельну частку (пай) від 1996 року в порядку спадкування за заповітом, після смерті тітки  моєї клієнтки.

Пані Катерина була єдиним спадкоємцем за заповітом на майно померлої. Вона дотрималася всієї процедури, а саме: отримала відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій, розмістила оголошення про втрату Сертифікату, тощо.

– Чому клієнтка не звернулася просто за дублікатом втраченого Сертифікату?

– Чинне законодавство не передбачає видачі дублікату такого документу. Це підтверджено відповіддю, що була отримана від Новоград-Волинської районної військової адміністрації Житомирської області.

Оскільки, пані Катерина іншим шляхом не мала можливості оформити право на спадкове майно, тому, що втрачено сертифікат на земельну частку (пай) та неможливо отримати його дублікат, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Сьогодні рішення вже вступило в законну силу і пані Катерина може відновити своє порушене право.