Робочі конфлікти між керівником і працівником – справа не нова. Передумови подібних конфліктів бувають найрізноманітніші і носять, як об’єктивний так, і суб’єктивний характер. Несумлінного працівника керівник може покарати доганою за невиконання ним своїх обов’язків. А що робити, коли працівник переконаний, що правда на його стороні і догану він отримав не заслужено? Про це наша наступна історія.
Догана є, а провини – немає. Так вважав пан Микола, коли вирішив оскаржити догану, оголошену йому за порушення трудової дисципліни. Знаючи про систему безоплатної правової допомоги, відстоювати свої права чоловік вирішив за допомогою юристів БПД, тому звернувся до Рівненського бюро правової допомоги №2. Допомогти пану Миколі взялась керівниця цього бюро Алла Семенюк.
Фахівчиня розпочала підготовку позовної заяви до суду з вивчення наявних документів. Як з’ясувала Алла Семенюк, роботодавець в мотивувальній частині наказу про оголошення догани, вказав 2 проступки, які послужили підставою для оголошення працівнику догани:
- Несвоєчасне виконання доручення начальника.
- Використання робочого часу для вирішення приватних справ, що підтверджується випискою з історії браузера комп’ютера.
Натомість юристка встановила, що доручення керівника було виконане своєчасно та в повному обсязі, про що була написана пояснювальна записка паном Миколою на ім’я керівника. А щодо використання робочого часу для вирішення приватних справ, то даний факт виявився таким, що не відповідав дійсності. Адже за паном Миколою не був закріплений жоден робочий комп’ютер з відповідним інвентарним номером, а посадовою інструкцією передбачено здійснення функціональних обов’язків не лише за робочим місцем чи комп’ютером, а і поза межами офісного приміщення.
«Особливістю розгляду справ такої категорії є те, що саме на роботодавця покладається обов`язок доказування фактів винного вчинення працівником дисциплінарного проступку», – розповідає Алла Семенюк.
Тож керівниця Рівненського бюро правової допомоги №2 Алла Семенюк підготувала позовну заяву про скасування наказу про оголошення догани.
Зрештою, Рівненський районний суд Рівненської області повністю задовольнив позовні вимоги.
Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень № 570/1602/21
Довідково: При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати всі обставини, з яких вчинено проступок. Для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності в обов`язковому порядку має бути встановлена провина, як одна із важливих ознак порушення трудової дисципліни.
При відсутності вини працівник не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.
Згідно із нормами чинного трудового законодавства діє принцип презумпції невинуватості.