назад

Про порядок виклику для уточнення військово-облікових даних та оскарження рішень ВЛК

До фахівця Ратнівського бюро правової допомоги звернувся пан Олександр, який повідомив, що отримав усну вказівку від роботодавця з’явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки  для уточнення військово-облікових даних. Пан Олександр зауважив, що місцем реєстрації його проживання є інший населений пункт в іншій області, де він і перебуває на обліку як військовозобов’язаний.

Коли пан Олександр з’явився до ТЦК та СП за місцем виклику, він отримав направлення на проходження військово-лікарської комісії. На думку пана Олександра такі дії ТЦК та СП є неправомірними, оскільки він не перебуває на військовому обліку у цьому ТЦК та СП. Окрім того, пана Олександра цікавив алгоритм направлення та проходження ВЛК, а також оскарження висновку ВЛК у разі незгоди з рішенням комісії.

Пролити світло на це питання допомогла головний юрист сектору Ратнівське бюро правової допомоги Оксана Калінчик.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.04.2023 № 318 «Про внесення змін до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» абзац 11 пункту 9 уточнено та викладено у наступній редакції: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов’язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки), зокрема на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

Відтак, направлення пана Олександра на проходження ВЛК по місцю його фактичного проживання (перебування) є правомірним.

Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК та СП для уточнення їх облікових даних та визначення їх призначення на особливий період. За неявку за викликом ТЦК та СП передбачено відповідальність, а саме штраф у розмірі від 1700 до 3400 грн. і від 3400 до 5100 грн. при повторному порушенні.

Під час воєнного стану та загальної мобілізації усі військовозобов’язані після отримання виклику ТЦК та СП зобов’язанні пройти медичну комісію, яка визначає стан здоров’я та робить висновок – придатна особа до військової служби чи ні.

Під придатністю до військової служби розуміється такий стан здоров’я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов’язки з конкретної військової спеціальності у Збройних Силах України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки їх керівники організовують проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов’язаних.

Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням військового комісара та включає в себе вивчення та оцінку стану здоров’я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби.

Постанова ВЛК приймається на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров’я, затверджених Міністерством оборони України.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов’язаного одну із таких постанов:

«Придатний до військової служби»;

«Тимчасово непридатний до військової служби»;

«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Оскаржити рішення військово-лікарської комісії можна в досудовому та судовому порядку.

У першому випадку необхідно звернутися зі скаргою до ВЛК вищого рівня . До скарги слід додати:

  • заяву про перегляд оскаржуваної постанови ВЛК нижчого рівня, у якій вказати причини перегляду постанови;
  • всі наявні документи видані ВЛК, рішення якої переглядається;
  • результати попередніх медичних досліджень (за наявності).

Якщо оскарження відбувається у досудовому порядку, комісія вищого рівня може призначити повторний медичний огляд.

При оскарженні висновку ВЛК в судовому порядку варто враховувати стислі строки звернення до суду з відповідним позовом, а саме:

  • 3 місяці – якщо особа використовувала досудовий порядок оскарження. Перебіг строку починається із дня вручення рішення щодо розгляду заяви про оскарження постанови;
  • 6 місяців із дня винесення відповідної постанови ВЛК.