назад

Пропустила строк прийняття спадщини, бо не знала про заповіт — отримати спадок допомогла система БПД

Наталія пропустила строк для прийняття спадщини. Її бабуся, яка померла у 2007 році, заповіла онучці будинок та присадибну ділянку. Проте Наталія про заповіт не знала. Довідалася, лише коли звернулася до нотаріуса у 2021 році. Зрозуміло, що оформити право власності на спадкове майно жінка не змогла, адже встановлений законодавством шестимісячний строк давно минув.

Як діяти в цій ситуації? З таким запитанням Наталія прийшла до Ізяславського бюро правової допомоги, що на Хмельниччині. У бюро жінці порадили звертатися до суду. А оскільки вона має право на вторинну правову допомогу як людина з низьким доходом, представляти інтереси Наталії в суді доручили адвокатці Мирославі Дацишиній, яка співпрацює з системою безоплатної правової допомоги.

«Відповідно до постанови Верховного Суду України від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17 однією з поважних причин пропуску строку прийняття спадщини визнано необізнаність спадкоємців про наявність заповіту», — наголосила Мирослава Дацишина, обґрунтовуючи позовні вимоги про продовження терміну для прийняття спадщини.

Крім цього, адвокатка вказала, що спадкова справа після смерті бабусі Наталії не відкривалась, інших спадкоємців у покійної немає.

Суд врахував наведені аргументи та вирішив позов задовольнити, призначивши додатковий тримісячний строк для прийняття спадщини.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: 647/494/23.

Довідково. Зазначимо, що з 19 червня 2023 року знову діє норма про шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті спадкодавця. Зміни внесено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 травня 2023 року № 469 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану», якою виключено пункт 3 Постанови № 164, який встановлював, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці, а свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.