Спадкування за законом має місце тоді, коли не існує заповіту, у таких випадках однією з підстав для спадкування є родинні відносини. Саме документальне підтвердження спорідненості дає право на отримання спадщини.
Саме з таким питанням у квітні 2022 року до юристів Любашівського бюро правової допомоги звернувся пан Василь, оскільки внаслідок розбіжності правопису власного по батькові не зміг оформити спадщину після смерті матері.
У лютому 2022 року померла моя мати, не залишивши заповіту після своєї смерті, а тому я, як син та спадкоємець звернувся до приватного нотаріуса Подільського районного нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини, однак отримав відмову. Виявилось, що у документах, які підтверджують родинні відносини є розбіжність у правописі по батькові», – повідомив пан Василь юристам бюро.
На такі розбіжності у документах, зазвичай не звертають уваги, але коли справа стосується оформлення спадщини, спадкоємці можуть бути позбавлені права на спадкування майна після смерті своїх рідних.
Для надання правової допомоги було призначено головну юристку Олену Понікарову. Вона ознайомилась з наявними у пана Василя доказами та підготувала заяву до суду про встановлення факту родинних відносин. Взявши до уваги всі обставини справи, враховуючи інтереси заявника та відсутність заперечень з боку зацікавлених осіб, Любашівський районний суд Одеської області ухвалив рішення, яким задовольнив заяву та встановив, що пан Василь дійсно є сином своєї матері, яка померла у лютому 2022 року.
Необхідність у зверненні до суду щодо встановлення факту родинних відносин це розповсюджене явище і як правило воно виникає, коли спадкоємці померлої особи мають право на спадщину, проте, не мають відповідних документів, підтверджуючих кровний зв’язок із померлим або у цих документах містяться розбіжності. Разом з тим, при зверненні до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, особа має обов’язково надати докази того, що вона намагалася скористатися своїм правом на отримання спадщини. Отже, перш ніж подати заяву до суду, необхідно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. У разі відсутності доказів родинних зв’язків між таким спадкоємцем та спадкодавцем, нотаріус видасть постанову про відмову у видачі свідоцтва на спадщину, яка буде підставою для звернення до суду», – коментує Олена Понікарова.
Справа №507/461/22.