назад

 У час карантинних обмежень, коли навчання і робота перейшли в режим онлайн, часто, на просторах інтернету нас підстерігає багато небезпек. Однією з таких небезпек для дітей та підлітків є булінг, втім зростає і ймовірність потрапити у тенета кібершахраїв. Що ж таке кібергрумінг, як захистити від нього дітей та що варто робити батькам розповідає головний юрист сектору «Старосамбірське бюро правової допомоги» Уляна Виджак.

Булінг – це вкрай негативна, агресивна поведінка метою якої є приниження, залякування, демонстрації сили, внаслідок чого заподіюється шкода психічному або фізичному здоров’ю.

Серед різновидів булінгу особливе місце посідає кібербулінг – цькування, які вчиняються за допомогою гаджетів, з використанням інтернету, чи будь-яких електронних (цифрових) технологій. Майже 50% підлітків були жертвами кібербулінгу. Кожна третя дитина прогулювала через це школу. Сьогодні в Україні стрімко поширюється кібергрумінг.

Що таке кібергрумінг і як захистити дітей?

Кібергрумінг — один з видів кібербулінгу. Це коли дорослі, які добре знають психологію дітей, налагоджують довірливі стосунки з дитиною, через соціальні мережі та фейкові облікові записи.

Остаточна мета кібергрумінгу  –  отримання фотографій та відео відвертого характеру. Однак, дії зловмисників можуть бути й набагато небезпечнішими – вони часто намагаються зустрітися з дитиною в реальному житті.

Під час пандемії мільйони дітей та молодих людей у всьому світі почали проводити набагато більше часу в інтернеті, ніж будь-коли. Вони навчаються онлайн, спілкуються з друзями у чатах, грають в ігри.

Часто самі того не підозрюючи, підлітки допомагають кіберзлочинцям в досягненні їх цілей. Публікація фото в соціальних мережах, відкритий профіль – все це підвищує ризик стати жертвою грумінгу, наслідки якого можуть бути дуже небезпечними.

Жертвами кібергрумінгу часто стають підлітки, які почуваються самотніми.

Кіберзлочинці користуються недосвідченістю неповнолітніх, застосовують психологічні маніпуляції та переконання, щоб жертви добровільно погоджувались на їх небезпечні пропозиції. Злочинці свідомо будують своє спілкування з дитиною так, аби викликати в неї теплі почуття та довіру, показати, що вона цінна та унікальна.

Наприклад, щоб завоювати довіру зловмисники можуть прикидатися однолітками дитини, починають приділяти дитині багато уваги, часто спілкуватися, вислуховувати проблеми та дарувати подарунки. Для грумінгу зловмисники часто використовують фальшиві профілі та намагаються видати себе за іншу особу.

Що можуть зробити батьки, щоб захистити свою дитину?

Соцмережі, безперечно, дають дітям можливість спілкуватися з друзями. Особливо, коли школа не працює. Але важливо, щоби поруч була доросла людина, з якою можна поговорити про все, з чим діти стикаються онлайн і що їх бентежить.

  •    Необхідно пояснити підлітку, що спілкуватися в інтернеті можна лише з тими, хто є друзями та знайомими в реальному житті.
  •    Спитайте у своєї дитини, в які ігри вона грає та що їй подобається робити у соціальних мережах.
  •    Обговоріть фотографії та відео, якими дитина ділиться онлайн, нагадайте, що не можна поширювати особисту інформацію.
  •    Розкажіть дитині, що варто уникати особистих розмов чи листувань з незнайомцями в інтернеті, особливо на інтимні та провокативні теми.

Це не означає, що слід боятися кожного, хто додає підлітка у друзі в соціальних мережах, однак необхідно перевіряти та аналізувати усіх, хто викликає підозру.

Під час обговорення теми кібергрумінгу необхідно підтримувати неконфліктний спосіб спілкування, щоб дитина не боялася звернутися за допомогою у майбутньому.

Будь-які правила та обмеження часто викликають негативну реакцію з боку підлітків. Саме тому кращий варіант – це пошук балансу між використанням інструментів для контролю онлайн-активності юних користувачів та налагодженням хороших та відкритих стосунків з дітьми. Адже саме довірливі стосунки й залученість батьків у життя своєї дитини є основою її безпеки в інтернеті.

Міністерство цифрової трансформації у співпраці з ЮНІСЕФ та за інформаційної підтримки Міністерства освіти і науки України, Координаційного центру з надання правової допомоги та Міністерства юстиції України випустило чат-бот “Кіберпес”. У чат-боті можна дізнатись про те, як діяти дітям, батькам і вчителям у разі кібербулінгу. Чат-бот у Telegram і Viber допоможе дізнатись, як визначити кібербулінг, як самостійно видалити образливі матеріали з соціальних мереж, а також куди звертатись за допомогою.

Відеоконсультацію можете переглянути за посиланням: https://bit.ly/3JlbF6r