Бажаючи захистити свої права чи вирішити певні спори українці час від часу мають необхідність звернення до суду. Отож, постає питання судових витрат, однією із складових яких є судовий збір, ставки якого щороку змінюються.
Ми зібрали перелік питань, пов’язаних зі сплатою судового збору, з якими часто звертаються клієнти системи БПД. Відповідає на них начальниця відділу безоплатної правової допомоги Лівобережного київського місцевого центру з надання БВПД Аліна Заїка.
Що ж таке судовий збір?
Судовий збір справляється за подання до суду заяв, скарг та за видачу певних документів, а в подальшому, за рахунок нього покриваються судові витрати. Розмір судового збору залежить від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня року, в якому відбувається звернення до суду. Законом України «Про державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму встановлений у сумі 2684 грн. Саме з цієї суми і будуть вираховуватися ставки судового збору цього року.
Які ставки судового збору в 2023 році?
Розміри ставок судового збору визначені Законом України «Про судовий збір». На розмір ставки впливає багато чинників, зокрема має значення характер справи, статус особи, яка звертається до суду.
Якщо справа має майновий характер (стягнення коштів, поділ майна та ін.), позивач повинен сплатити 1% від ціни позову, але не менше 0,4% розміру прожиткового мінімуму і не більше 5 прожиткових мінімумів, що в свою чергу дорівнює 1073,60 грн і 13420 грн відповідно.
При зверненні до суду з немайновою справою (розірвання шлюбу, позбавлення батьківських прав, зобов’язання вчинити певні дії та ін.) застосовується ставка 0,4 прожиткового мінімуму (на сьогодні – 1073,60 грн).
Якщо ж вам необхідно встановити юридичний факт, наприклад факт родинних відносин, факт проживання однією сім’єю чи факт належності особі певного документу, то ставка судового збору становитиме 0,2 % прожиткового мінімуму, наразі цей розмір дорівнює 536, 80 грн.
Як справляється судовий збір за перегляд рішення у апеляційному чи касаційному суді?
У разі подання апеляційної скарги ставка судового збору становить 150% від суми сплаченого судового збору в суді першої інстанції при подачі позовної заяви. За подачу касаційної скарги треба сплатити 200% відповідно.
Чи можна бути звільненим від сплати судового збору?
Законом України «Про судовий збір» передбачені пільги зі сплати судового збору. Так, від сплати звільняються позивачі та заявники у справах про стягнення аліментів, заробітної плати, про встановлення фактів народження чи смерті особи на окуповані території, про видачу обмежувального припису щодо кривдника у разі вчинення домашнього насильства. А також, якщо до суду звертається особа з інвалідністю 1 чи 2 групи, військовослужбовці та учасники бойових дій у справах, пов’язаних з порушенням їх прав, та в інших випадках, визначених у статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Якщо особа не належить до цих категорій, чи обов’язково має сплачувати судовий збір?
Суд може врахувати майновий стан сторони, характер справи та зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати. Для цього потрібно звернутися до суду з відповідним клопотанням та документами, на підтвердження цих обставин.
Чи може бути в одному позові декілька вимог і чи має це вплив на розмір судового збору?
Позовна заява може вміщувати декілька вимог, але в такому разі доведеться сплачувати судовий збір за кожну вимогу.
Як бути, якщо судовий збір сплачений, а справа не розглядалася. Або помилково сплачена більша сума, ніж потрібно?
Для повернення судового збору потрібно звернутися до суду, на рахунок якого сплачений судовий збір з заявою про повернення помилково або надмірно сплаченого судового збору. У заяві потрібно вказати причину а повернення коштів з бюджету з обов’язковим зазначенням назви відповідного суду та номера судової справи, за подання якої був здійснений платіж, а також вказати реквізити рахунку отримувача коштів.