назад

Скасували адмінправопорушення, яке виникло через неналежне виконання патрульним свої обов’язків

Юрій – ветеран війни, звільнений з лав Збройних Сил України після тяжкого поранення. Має статус людини з інвалідністю внаслідок війни.

У червні 2024 року чоловіка зупинили патрульні. В цей час він кермував автівкою і правоохоронцям здалося, що він під дією наркотиків.

На це вказували порушена координація руху, тремтіння рук, неприродна блідість.

Юрію запропонували пройти медичний огляд і він погодився, бо знав, що причина його блідого вигляду та тремтіння — анемія і поранення, отримані під час служби в ЗСУ. Про це він повідомив і патрульним.

Проте правоохоронці переконали його відмовитися від огляду, щоб зекономити час та не втратити автівку.

Ця відмова була достатньою підставою для притягнення водія до відповідальності, щодо Юрія склали протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП (керування транспортним засобом особою в стані сп’яніння або відмова від проходження огляду на стан сп’яніння).

За це передбачено покарання у виді штрафу в розмірі 17 тис. грн та позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік.

Не погодившись з діями правоохоронців, чоловік звернувся до Тетіївського бюро правничої допомоги.

Статус ветерана війни дає Юрію право на безоплатну вторинну правничу допомогу.

Представляти його інтереси у суді доручили адвокату, що співпрацює з системою БПД, Ігорю Неживку.

Під час судового розгляду чоловік пояснив причину такого свого стану. Він запевнив, що не відмовлявся від огляду і  був готовий його пройти. Однак, поліцейський обманним шляхом запевнив, що огляд займе багато часу і передбачає тривалу поїздку в медичний заклад. Крім того, правоохоронець стверджував, що автомобіль буде евакуйовано на штрафмайданчик, якщо водій не визнає факт вживання наркотиків або відмовиться від огляду. Крім цього, патрульний його запевнив, що водій має право протягом двох годин самостійно пройти огляд у будь-якому медичному закладі.

В результаті цих маніпуляцій Юрій погодився на пропозицію патрульного і відмовився від огляду.

Ці покази підтверджував відеозапис, що був в матеріалах справи.

Отож, суд встановив, що поліцейський не виконав своїх обов’язків, зокрема, не доставив водія до найближчого медичного закладу для проходження огляду, навмисно ввів його в оману щодо процедури огляду та можливості її проведення самостійно, маніпулював питанням евакуації автомобіля і, як результат, обманним шляхом домігся відмови водія до від огляду.

Зважаючи на ці обставини, суд  закрив справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП, відносно Юрія, оскільки його вина у вчиненні правопорушення не була доведена.

Крім цього, суд виніс окрему ухвалу про виявлення суттєвих порушень з боку працівників поліції, зловживання процесуальними правами та неналежного виконання службових обов’язків та постановив виявлені обставини донести  керівників різних рівнів патрульної поліції.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 940/732/24.