назад
19.08.22

Скасувати тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України клієнтці допоміг адвокат, що співпрацює з системою БПД Черкащини

До Черкаського бюро правової допомоги звернулась пані Оксана. Надавши працівникам бюро документи, що підтверджують її право на безоплатну вторинну правову допомогу, жінка попросила допомогти скасувати тимчасове обмеження у її праві виїзду за межі України.

Пані Оксана розповіла, що у травні 2020 року вона позичила у сусідки 4 581 долар США під розписку і обіцяла повернути кошти до червня 2021 року. Проте, через пандемію COVID-19 вона втратила роботу, а відповідно втратила єдине джерело доходу, тож повернути борг вчасно не змогла. Сусідка, бажаючи нарешті повернути кошти, звернулась до суду з позовною вимогою стягнути борг з пані Оксани. З метою виконання рішення суду, прийнятого на користь позикодавиці, за поданням державного виконавця, 8 квітня 2021 року пані Оксані було встановлено тимчасове обмеження  на виїзд за кордон.

Пані Оксана пояснила працівникам бюро, що вона не ухиляється від сплати боргу, проте через зовнішні обставини (спочатку втрата роботи через пандемію, потім початок активної фази військової агресії росії проти України) знаходиться в скрутному матеріальному становищі і, щоб розрахуватись із сусідкою, хоче поїхати в одну з країн Західної Європи в пошуках роботи та безпеки.

Директор Черкаського місцевого центру з надання БВПД прийняв рішення про призначення адвоката, що співпрацює з центром Максима Яцюка, для надання безоплатної вторинної правової допомоги пані Оксані.

Адвокат, ознайомившись зі справою та поспілкувавшись з клієнткою, прийняв рішення про необхідність звернення до суду, тож склав заяву про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України.

«Заборона на виїзд повинна існувати за наявності відомостей про умисне ухилення боржника від виконання рішень суду. Враховуючи, що таких відомостей відносно пані Оксани немає, заборона на виїзд порушує її право на безпечне життя та позбавляє  можливості знайти роботу за кордоном,  і  тим самим забезпечити безперебійне виконання рішення суду та погашення боргу», – пояснив Максим Яцюк.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши доводи адвоката, суд дійшов висновку, що на момент розгляду справи обставин щодо створення перешкод заявницею у вчиненні виконавчих дій чи приховування майна на яке може бути звернене стягнення, не встановлено.

За результатами розгляду справи, судом винесено ухвалу про задоволення заяви, поданої в інтересах пані Оксани, та скасовано тимчасову заборону на виїзд за кордон негайно з моменту винесення ухвали.

Таким чином, усього за два тижні, завдяки кваліфікованим діям адвоката, що співпрацює з системою безоплатної правової допомоги Черкащини, жінка змогла захистити свої права та отримала можливість безперешкодно виїхати за кордон на роботу, аби в подальшому мати змогу виконати своє боргове зобов’язання перед сусідкою.

Довідково. Відповідно до ч.ч. 5-7 ст. 441 ЦПК України суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника.

Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Згідно зі ст. 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує деякі права і свободи, не передбачені в Конвенції та у Першому протоколі до неї, кожен є вільним залишати будь-яку країну, включно зі своєю власною. На здійснення цих прав не може бути встановлено жодних обмежень, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров`я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.

На вищевказані обставини звертає увагу Верховний Суд України в узагальненнях від 01.02.2013 р. «Судова практика щодо вирішення питання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України».

Відповідно до ст. 313 ЦК України фізична особа має право на свободу пересування. Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Фізична особа може бути обмежена у здійсненні права на пересування лише у випадках, встановлених законом.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в`їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України, порядок вирішення спорів у цій сфері регулюється Законом України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» (далі – Закон).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 6 Закону право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, – до виконання зобов`язань.

Справа № 712/1525/20