назад

Спадкоємиця за заповітом змогла скористатися правом спадкування лише після звернення до суду: завадив арешт майна

Ольга – спадкоємиця за заповітом. Жінка кілька років доглядала старенького одинокого сусіда. Після його смерті вона мала успадкувати земельну ділянку.

Вона вчасно звернулася до державного нотаріуса за місцем заведення спадкової справи із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Однак отримала відмову нотаріуса, оскільки на все нерухоме майно спадкодавця був накладений арешт постановою районного відділу Державної виконавчої служби.

Пізніше у відділі ДВС їй повідомили, що арешт з нерухомого майна зняти неможливо, тому що виконавчі провадження, в рамках яких була винесена постанова про накладення арешту на нерухоме майно, закінчені у зв’язку зі смертю боржника та рекомендували звернутися до суду.

По допомогу у вирішенні цього питання жінка звернулася до Кобеляцького бюро правничої допомоги.

Зважаючи на те, що Ольга — людина з інвалідністю та отримує пенсію у розмірі, яка не перевищує двох прожиткових мінімумів, вона має право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.

Представляти її інтереси у суді доручили юристці Ілоні Бобрищевій.

Вона з’ясувала, що на виконанні у Кобеляцькому ВДВС  відносно спадкодавця, як боржника, перебувають виконавчі документи про стягнення заборгованості за кредитними договорами на користь фінансових установ, які з моменту закриття проваджень по справі у зв’язку зі смертю боржника, не вирішили питання про заміну сторони у виконавчому провадженні. Також у Кобеляцькому ВДВС відсутні виконавчі документи відносно пані Ольги, як боржника , спадкоємця за заповітом після померлого боржника.

Отож, враховуючи ці обставини, вона, в інтересах клієнтки, склала та подала до суду позовну заяву про зняття арешту з нерухомого майна.

Свої позовні вимоги аргументувала нормами чинного законодавства, зокрема Цивільного кодексу України та Закону України «Про виконавче провадження».

Крім цього, у відзиві на позовну заяву банківська установа повідомила, що померлий клієнт не має перед нею боргових зобов’язань.

Суд задовольнив позов у повному обсязі і зняв арешт з майна.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 532/2842/23. 

Довідково. Відповідно до ст. 1281 Цивільного кодексу України кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.

Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.

Кредитор спадкодавця, який не пред`явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.

А, відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», людина, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту. У разі набрання законної сили судовим рішенням про зняття арешту з майна боржника арешт з такого майна знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини.