Спадкові спори між родичами – річ звичайна. І, здавалося б, ще недавно дружна сім’я після перетворюється на непримиренних ворогів. Особливо, коли йдеться не про улюблену чашку дідуся чи його гітару, а про квартиру, автомобіль чи земельну ділянку.
Родичі Катерина Дмитрівни звернулися до суду із позовом про усунення її від права на спадкування за законом, як спадкоємиці другої черги після смерті її брата Степана Дмитровича.
Так склалося, що ні дружини, ні дітей у Степана Дмитровича не було. У віці 56 років чоловік помер внаслідок травм, отриманих під час дорожньо-транспортній пригоді. За життя мав інвалідність другої групи. Як стверджують родичі – потребував сторонньої допомоги, яку вони йому й надавали. А ось сестра начебто не цікавилась здоров`ям свого брата, ніякої допомоги не надавала. Родичі закидали Катерині Дмитрівні й те, що вона не брала участі у витратах на поховання свого брата. Тому, на їхню думку, жінка не має права на спадок.
Катерина Дмитрівна звернулась до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з питанням щодо заперечення позовній заяві її родичів та представництва її інтересів у суді у справі щодо усунення від права на спадкування.
Юрист підготував та подав відзив на позовну заяву та заперечення на відповідь на відзив до Борогодчанського районного суду Івано-Франківської області.
Катерина Дмитрівна та її представник у судовому засіданні пояснили, що Степан Дмитрович за життя підтримував добрі родинні стосунки з сестрою, періодично гостював у неї в іншій області. Гроші жінка брату дійсно не давала. Адже вона є багатодітною матір`ю, у неї 10 дітей, а тому була неспроможна фінансово йому допомагати. Однак Степан Дмитрович по допомогу ніколи не звертався, оскільки був спроможний забезпечувати себе самостійно. Катерина Дмитрівна підтвердила, що участі у витратах на поховання брата не брала, оскільки їй повідомили, що їх мав понести винуватець ДТП.
До суду не було подано жодних доказів на підтвердження того, що Степан Дмитрович звертався до Катерини Дмитрівні за матеріальною допомогою, а та йому відмовила.
Той факт, що саме позивачі, а не інші члені родини, взяли на себе організацію та витрати на поховання Степана Дмитровича, не дає підстав для усунення Катерини Дмитрівни від права на спадкування, оскільки прийняття спадщини не залежить від того, хто оплатив поховання померлої людини. Крім того, витрати на поховання Степана Дмитровича частково були компенсовані за рахунок соціальних виплат, проведених управлінням соціального захисту.
Заслухавши пояснення сторін, свідків, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Зверніть увагу!
Відповідно до ч. 5 ст. 1224 Цивільного кодексу України за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. №7 «Про судову практику у справах про спадкування» факт ухилення особи від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця встановлюється судом за заявою заінтересованої особи (інших спадкоємців або територіальної громади). При цьому слід враховувати поведінку особи, розуміння нею свого обов’язку щодо надання допомоги, її необхідність для існування спадкодавця, наявність можливості для цього та свідомого невиконання такою особою встановленого законом обов’язку.
Справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/92531119