назад

Справедливість перемогла: 11 500 гривень боргу за кредитом скасовано через суд

«Диявол криється в деталях». Цей вислів ілюструє суть договорів позики. Адже усі «спокусливі» умови виписані великим та жирним шрифтом, а ось нюанси – дрібним. Один з таких – штраф за прострочку платежу по кредиту. Подекуди суми таких штрафів складають чи не половину суми позики. За яких умов кредитодавець може нараховувати подібні штрафи, а за яких – ні? Про це зазвичай і написано дрібним шрифтом…Наша історія про те, як штраф за невиконання кредитних зобов’язань було скасовано через суд.

Позика – як швидкий спосіб вирішення фінансових питань. Не маючи потрібної суми на певні потреби, українці нерідко беруть кредити. Проте слід пам’ятати, що фінансова установа – це не благодійна організація, тому віддавати доведеться не лише позичену суму, але й відсотки за користування кредитом. Якщо ж не виконати взятих на себе кредитних зобов’язань – Вам до того ж нарахують пеню, штрафи і т.п.

Така історія сталася із паном Павлом. Декілька років тому чоловік взяв фінансову позику. Згодом, через певні обставини, не зміг вчасно та у повному обсязі виконувати взяті на себе кредитні зобов’язання. Відтак кредитодавець подав на Павла до суду. За рішенням суду першої інстанції чоловік мав сплатити трохи більше 26 тисяч гривень (з яких 11 тисяч – сума неповернутого кредиту, 3 600 –  несплачені відсотки, 11 тисяч 500 грн. штрафу).

З таким рішенням суду Павло не погоджувався та звернувся за допомогою до Сарненського бюро правової допомоги. Щоб допомогти клієнту Сарненським місцевим центром з надання БВПД призначено адвоката, що співпрацює з центром Ольгу Карпач.

Вивчивши матеріали справи та надані клієнтом документи, адвокат склала апеляційну скаргу, в основу якої поклала Закону України «Про споживче кредитування», відповідно до ІV розділу якого у період з 01.03.2020 року (фактично від початку карантину) по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину у виконанні зобов’язань за договором про споживчий кредит, споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за прострочення.

Зрештою апеляційний суд погодився із доводами адвоката і зважив, що підстави для стягнення штрафу відповідно до умов Договору відсутні, вказавши, що суд першої інстанції допустився помилкового застосування норм матеріального права, а тому рішення суду першої інстанції в частині стягнення штрафу у розмірі 11 500 гривень – підлягає скасуванню.

Довідково: У якому випадку споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) ним зобов’язань за  договором під час карантину? І чи сплачується в такому випадку неустойка (штраф, пеня)?

Відповідно до Розділу ІV Закону України «Про споживче кредитування» у разі прострочення споживачем у період з 01.03.2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України короновірусної хвороби (COVID-19), виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит, споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення. В тому числі, але не виключно, споживач в разі допущення такого прострочення звільняється від обов’язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язань за таким договором.

Номер справи : 572/763/21

Посилання на постанову суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень  https://reyestr.court.gov.ua/Review/104697428