назад

У Балтському бюро правової допомоги переселенці з Донеччини допомогли встановити факт смерті чоловіка на тимчасового окупованій території України

У мешканців тимчасово окупованих територій України часто виникають проблеми при реєстрації народження дитини чи смерті рідних та близьких. В подальшому відсутність важливих документів є перешкодою для отримання різного виду допомоги чи оформлення спадщини, оскільки документи, які видають на окупованих територіях, не мають юридичної сили та не визнаються на території України.

З питанням встановлення факту смерті чоловіка на тимчасово окупованій території України – в місті Макіївка Донецької області звернулася до Балтського бюро правової допомоги 77-річна жителька Балтського району. Встановлення факту смерті чоловіка їй було необхідне для реєстрації смерті чоловіка на території України, так як відсутність свідоцтва про смерть чоловіка унеможливлювала процедуру оформлення спадщини.

За отриманням свідоцтва про смерть свого чоловіка пенсіонерка звернулась у районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в Одеській області. Там їй було відмовлено у державній реєстрації смерті її чоловіка, оскільки нею для підтвердження факту смерті було пред’явлено документ, який не відповідає законодавству України, так як він був виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Головний спеціаліст Балтського бюро правової допомоги Руслан Москаленко надав пенсіонерці правову консультацію стосовно її питання та прийняв звернення щодо надання їй безоплатної вторинної правової допомоги для встановлення факту смерті її чоловіка на тимчасово окупованій території України.

За дорученням Подільського місцевого центру з надання БВПД №754 від 03.11.2017 року Руслан Москаленко підготував до Балтського районного суду заяву про встановлення факту смерті чоловіка на тимчасово окупованій території України, а разом з нею – належні докази.

Суд встановив, що пенсіонерка разом з чоловіком вимушені були переселитися з м. Макіївка Донецької області України до с.Чернече Балтського району Одеської області у зв’язку з подіями, що відбуваються на окупованих територіях Донецької області. У березні 2017 року подружня пара переселенців була взята на облік, як внутрішньо переміщені особи.

У зв’язку з тим, що на початку червня 2017 року стан здоров’я чоловіка погіршився, а його лікуючий лікар працює в м. Макіївка Донецької області України, то для отримання медичної допомоги подружжя виїхало до свого попереднього місця проживання. На жаль, лікування позитивних результатів не дало і 08 жовтня 2017 року чоловік помер і був похований в м. Макіївка Донецької області України.

Вирішуючи спірне питання, суд виходив з того, що згідно п.1 розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 (надалі Правил), державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Відповідно п.15 підрозділу V розділу ІІІ Правил, якщо державна реєстрація смерті проводиться на підставі рішення суду про оголошення особи померлою або встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, надісланого судом, свідоцтво про смерть оформлюється та видається заявнику під час його звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщених осіб» № 1706VII від 20.10.2014 року.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщених осіб» № 1706VII від 20.10.2014 року, передбачено, що внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.

Відповідно до ст. 257-1 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Рішенням Балтського районного суду №71044053 від 12 грудня 2017 року заяву задоволено та встановлено факт смерті її чоловіка.

Таким чином, заявниця в короткий термін отримала можливість встановити факт смерті чоловіка на тимчасового окупованій території України, на підставі якого вона зможе зареєструвати вказаний факт і в подальшому розпочати процедуру оформлення спадщини.