назад

Ухилявся від аліментів: суд стягнув з горе-батька 67 тисяч гривень

Трапляється, що батько або мати свідомо ухиляються виплачувати аліменти на дітей, тоді стягувати такі виплати можна через суд. Саме така ситуація трапилася у пані Оксани, яка звернулася за допомогою до Вижницького місцевого центру з надання БВПД.

Жінка розповіла, що з травня 2009-го по червень 2016 року жила разом із чоловіком Петром однією сім’єю без реєстрації шлюбу. Під час спільного проживання у них народилася дитина. Однак пара розійшлася, а дитина залишилась жити з матір’ю. 20 березня 2017 року Путильський районний суд прийняв рішення на користь Оксани стягувати з Петра аліменти на утримання неповнолітньої дитини  – 800 гривень щомісячно, починаючи з 24 лютого 2017 року і до досягнення дитиною повноліття.

Зі слів Оксани, чоловік знав про необхідність сплачувати аліменти у повному обсязі, але умисно ухилявся від виконання свого обов’язку. На 1 лютого 2022 року заборгованість Петра по аліментах була майже 67 тисяч гривень. А за ст. 196 Сімейного кодексу України платник аліментів несе відповідальність за прострочення сплати аліментів. Якщо заборгованість сталася з вини платника, одержувач має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

У центрі правової допомоги Оксані призначили адвоката Михайла Ковалюка, який звернувся в суд із позовною заявою про стягнення з Петра неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів. Суд задовольнив позов і постановив стягнути з Петра на користь Оксани 66 731 грн. 50 коп. за прострочення сплати аліментів. Також на користь держави з Петра стягнуто судовий збір – 992 грн. 40 коп. При складанні заяви адвокат керувався ст.ст 4,28,175 ЦПК України, ст.196 СК України.

   Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/104029036

    Роз’яснює адвокат Михайло Ковалюк, який співпрацює з системою БПД:

    Чи впливає воєнний стан в Україні на застосування санкцій до боржника зі сплати аліментів?

Всі види відповідальності залишаються чинними і не зазнали жодних змін під час війни. Відповідно, несплата боржником аліментів під час воєнного стану не звільняє його від відповідальності.

   А чи звільняються, скажімо, військовослужбовці від сплати аліментів на час війни?

Військовослужбовці, які перебувають на службі у збройних силах України, сплачують аліменти на загальних підставах із усіх видів грошового забезпечення (крім таких, які не мають постійного характеру). Жодних обмежень щодо стягнення аліментів з військовослужбовців у законодавстві не встановлено.