У 1998 році матір Ярослава придбала житловий будинок та уклала біржову угоду купівлі-продажу. Згодом вона приватизувала земельну ділянку під будинком та надвірними спорудами.
Після смерті матері Ярослав оформлював спадщину. Землю успадкував, а з будинком виникла проблема: нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, бо не було нотаріального посвідчення правовстановлюючого документа, а саме біржової угоди купівлі-продажу будинку з надвірними спорудами.
Ярослав вважав, що факт реєстрації цієї угоди у відділку бюро технічної інвентаризації підтверджується штампом цієї установи, що міститься на зворотній стороні договору купівлі-продажу будинку.
Тож звернувся до системи безоплатної правової допомоги.
Ярослав — ветеран війни і має право на всі види правових послуг від системи БПД. Представляти його інтереси у суді призначили адвокатку, що співпрацює зі Смілянським місцевим центром з надання БВПД, Світлану Погасій.
Вона підготувала та подала до суду позовну заяву про визнання права власності на спадкове майно.
Позовні вимоги клієнта вона обґрунтувала нормами українського законодавства.
Так, відповідно до статті 15 Закону України «Про товарну біржу», в редакції, чинній на момент укладання договору купівлі-продажі, не підлягали нотаріальному посвідченню угоди, які зареєстровані на біржі, якщо вони являють собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі.
А відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
- реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
- на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Суд задовольнив позов та визнав право власності на спадкове майно — тепер Ярослав може успадкувати і будинок.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 703/3860/22