назад
18.03.22

Відновне правосуддя: мета та етапи реалізації

Проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»(далі – Програма) діє з 2019 року в Україні на підставі наказу Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України «Про реалізацію пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Відновне правосуддя – це керований медіатором посередником процес, під час якого правопорушник та потерпілий зустрічаються разом, обговорюють ситуацію, що сталася, і ухвалюють рішення щодо її подальшого вирішення та відшкодування завданої шкоди.

Яка мета та умови застосування «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»?

Мета Програми полягає у виправленні заподіяної шкоди, максимально раннього виведення неповнолітніх із кримінального процесу, ресоціалізації їх у суспільне життя та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.

«Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» ґрунтується на відновному підході – тобто підході до розв’язання конфліктних ситуацій, який передбачає відновлення порушених унаслідок конфлікту зв’язків і стосунків між його учасниками та їхнім оточенням, відшкодування завданої конфліктом шкоди.

Умовами застосування Програми є:

  1. наявність потерпілої сторони: фізичної особи, якій спричинено майнову, фізичну або моральну шкоду/ юридичної особи, якій завдано майнової шкоди;
  1. вчинення неповнолітнім вперше кримінального проступку або нетяжкого злочину;
  2. визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;
  3. згода неповнолітнього  та потерпілого на участь у даній програмі.

З яких етапів склададається Програма?

«Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» реалізується, включаючи наступні етапи:

Оцінка можливості застосування програми і отримання згоди сторін:

  • Інформування прокурором потерпілого та неповнолітнього про можливість участі у програмі
  • Отримання згоди сторін
  •  Призначення посередника. Посередник – це адвокат, включений до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, який пройшов навчання з реалізації Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.

Підготовка до проведення медіації:

  • Контакт і зустріч посередника з потерпілим.
  • Контакт і зустріч посередника з неповнолітнім підозрюваним.
  • Узгодження дати і місця проведення спільної зустрічі сторін кримінального правопорушення.

Медіація(добровільна позасудова процедура, під час якої неповнолітній та потерпілий за допомогою посередника намагаються врегулювати конфлікт шляхом укладення угоди про застосування Програми):

  • Підготовка до зустрічі.
  • Вступне слово медіатора.
  • Розповідь учасниками кримінального провадження їхнього  бачення ситуації.
  • Обговорення завданої шкоди та шляхів її виправлення.
  • Укладення угоди про застосування Програми.

Моніторинг виконання угоди:

  • Аналіз та перевірка виконання неповнолітнім угоди.
  • Підготовка звітності щодо участі неповнолітнього у  Програмі.
  • Застосування юридичних наслідків участі у Програмі.

За результатами програми відновлення, якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, кримінальне провадження відносно нього може бути закритим. З усiма непoвнoлiтнiми, якi беруть участь у Прoграмi, працюють прoфесiйнi психoлoги. Фахiвцi складають психoлoгiчнi пoртрети цих дiтей. Пiсля цьoгo призначаються захoди, направленi на ресoцiалiзацiю непoвнoлiтнiх.