назад

Спокійне та щасливе життя Катерини повністю змінила війна. Її коханого Павла мобілізували в перший тиждень від початку повномасштабного вторгнення. І відтоді вона жила від однієї звістки до наступної. Через деякий час дівчина дізналася про свою вагітність. Молоді люди надзвичайно зраділи та вирішили якнайшвидше одружитися.

Допоки Павло захищав державу, Катерина звернулася до ДРАЦСу, адже чула, що під час війни з військовослужбовцем можна одружитись за 1 день. І саме від працівників відділу державної реєстрації актів цивільного стану вона дізналася, що зареєструвати їх шлюб так швидко неможливо, оскільки Катерина неповнолітня, 18 років їй виповниться лише через рік.

Правову допомогу Катерині надала юристка Захарівського бюро правової допомоги, що на Одещині, Наталія Заболотна.

Відмова органів ДРАЦСу була цілком законною, адже право на шлюб мають чоловіки та жінки, які досягли шлюбного віку – 18 років. Тому єдиним способом реєстрації шлюбу Катерини було звернення до суду із заявою про надання права на шлюб.

Суд, приймаючи рішення, встановлює, чи дійсно реєстрація шлюбу буде відповідати інтересам неповнолітньої особи. Спілкуючись з працівником центру, Катерина розповіла, що з Павлом у них дуже теплі і щирі стосунки, вони кохають одне одного, у них незабаром народиться дитина.

Катерина, як особа, що не досягла 18 років, є суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу. Відповідно до законодавства, звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги подала мати дівчини, а ось заява до суду подавалася Катериною, її батьки залучались до розгляду як зацікавлені особи.

Суд розглянув заяву і додані докази та погодився з тим, що одруження з Павлом буде якнайкраще відповідати інтересам Катерини. Важливим у таких справах є те, що в рішенні суду зазначається конкретна особа з якою буде укладено шлюб. Це означає, що Катерина, одержавши право на шлюб з Павлом, не може зареєструвати шлюб з іншим.

Після того як рішення набрало законної сили, молоді люди  знову звернулися до ДРАЦСу. За загальним правилом шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу. Однак у цьому випадку, оскільки Катерина є вагітною, а Павло військовослужбовець і наявна безпосередня загроза для його життя, шлюб було зареєстровано в той же день.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень №517/215/22

Довідково. Під час дії воєнного стану шлюб може зареєструвати безпосередній командир військовослужбовця або керівник закладу охорони здоров’я, склавши відповідний акт, який підтверджує факт одруження. Крім того, передбачена можливість реєстрації шлюбу без особистої присутності одного з наречених, якщо вони є військовослужбовцями ЗСУ та інших військових формувань. Також під час такої церемонії можна використовувати відеозв’язок.