назад
28.03.24

Вкрав речі і не вибачився — зі злодія стягли вартість вкраденого і моральну компенсацію

До Охтирського бюро правової допомоги, що на Сумщині, звернувся Олег. Улітку 2021 року його двічі пограбував знайомий раніше судимий Олексій.

Скориставшись довірливістю господаря і дозволом перебувати на подвір’ї господарства, він проникав до його будинку. Першого разу вкрав швейну машинку та праску, а другого — телевізор та електричний шуруповерт.

Крадія знайшли і покарали — позбавили волі на 4 роки.

Однак, завдана цією крадіжкою матеріальна шкода не була повністю відшкодована, не все викрадене майно чоловіку повернули.

Крім цього, злочин завдав Сергію ще й моральних страждань.

Отож, чоловік прагнув відшкодування як матеріальної, так і моральної шкоди, саме для цього він звернувся до юристів системи БПД, які запропонували ініціювати стягнення завданої шкоди в судовому порядку.

Сергій – людина з інвалідністю і отримує пенсію у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тому він має право на безоплатну вторинну правничу допомогу. Представляти його інтереси у суді призначили адвоката, що співпрацює з системою БПД, Сергія Калантаєнка. Він склав та подав до суду позовну заяву про стягнення матеріальної та моральної шкоди, завданої злочином.

Адвокат акцентував увагу на тому, що внаслідок умисних протиправних дій засудженого його клієнту завдана матеріальна шкода у розмірі 4,5 тис. грн., що дорівнює вартості викраденого і не повернутого майна. Також адвокат зазначив, що чоловік зазнав душевних страждань і змушений долати психологічний стрес, завданий злочином, та докладати зусиль для відновлення колишнього життя. Крім цього, винний у скоєнні злочину засуджений Олексій навіть не вибачився перед потерпілим і не доклав зусиль для відшкодування завданої шкоди у добровільному порядку, його каяття було суто формальним. Саме тому вважає за необхідне стягнути на користь Сергія моральну шкоду у розмірі 20 тис. грн.

Як результат – суд своїм рішенням частково задовольнив позовні вимоги клієнта системи БПД, стягнувши на його користь  матеріальну шкоду у розмір 4,5 тис. грн. та моральну шкоду в розмірі 5 тис. грн.

Оскільки при визначенні розміру моральної шкоди суд враховував характер правопорушення, глибину душевних страждань позивача, завданих злочином, а також керувався принципами співмірності, розумності та справедливості, і прийшов до висновку про необхідність зменшення заявленого до стягнення розміру моральної шкоди.

Довідково. Відповідно до ч. 7 ст. 128 Кримінального процесуального кодексу України особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

В силу положень ст. 1192 Цивільного кодексу України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов’язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: №583/1990/23.