Вже майже 8 місяців як в Україні оголошено воєнний стан та тривають активні бойові дії, внаслідок чого гинуть військовослужбовці та цивільне населення. Війна зачепила багато сімей та принесла чимало горя в родини, оскільки їх близькі загинули в боях захищаючи нашу країну.
Так сталося й з чоловіком пані Тетяни, яка у липні 2022 року звернулася до юристів Подільського бюро правової допомоги, оскільки її чоловік-військовослужбовець з грудня 2021 року брав участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в ООС в Донецькій та Луганській областях та загинув 1 березня 2022 року в місті Маріуполь під час бойових дій щодо кругової оборони міста.
Мій чоловік загинув внаслідок отримання вогнепального осколкового поранення під час обстрілу з боку противника. На підтвердження цього факту мені надіслали акт про настання смерті, який затверджено командиром військової частини з яким я звернулася до Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо реєстрації смерті мого чоловіка пана Наума. Проте отримала відмову у проведенні реєстрації смерті з причини відсутні підстави для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть, так як документи надані мною не відповідають вимогам статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», – повідомила пані Тетяна юристам бюро.
У даному випадку встановлення факту смерті чоловіка пані Тетяні необхідно для отримання свідоцтва про смерть й допомоги на поховання, для прийняття спадщини та оформлення родиною загиблого захисника відповідного статусу, а також інших пов’язаних з цим статусом пільг.
Для надання правової допомоги уповноважили юриста Сергія Морозова, який ознайомившись з наявними у клієнтки доказами, підготував заяву про встановлення факту смерті.
З’ясувавши зміст заявленої вимоги, вивчивши матеріали справи, враховуючи інтереси заявниці та відсутність заперечень з боку зацікавлених осіб, Котовський міськрайонний суд Одеської області задовольнив вимоги заявниці та встановив факт смерті її чоловіка при проведенні бойових дій.
На жаль, війна приносить смерть в родини наших захисників, що гинуть під час виконання бойових завдань в зоні ведення бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях. А родичам, які на підтвердження факту загибелі своїх близьких надсилають документи не встановленої форми, видані не закладами охорони здоров’я або судово-медичної установи, і саме через це органи РАЦС вимушені відмовляти у проведенні реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть. Позаяк родичі позбавлені можливості отримати відповідний документ, то необхідно звертатись із заявою до суду для встановлення факту смерті. У свою чергу суд має право розглядати справу про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті», – коментує Сергій Морозов.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень №505/2409/22