назад

Встановлення факту смерті на окупованій території

Поширеними питаннями під час воєнних дій на території України є встановлення фактів смерті на окупованій території та територіях, де ведуться активні бойові дії.

Люди не можуть отримати документів, на підставі яких відділи РАЦСу могли б зареєструвати факт смерті загиблої людини.

Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.

Пані Галина та її донька звернулись до  Маріупольського бюро з питання встановлення фактів смерті своїх чоловіків, які загинули навесні 2022 року у м. Маріуполі в одному дворі під час авіаобстрілів. Чоловіки були захоронені у вирві від цього снаряду, а вже у червні цього року перезахоронені на кладовищі.

Маючи на руках акт про смерть, складений сусідами та документи, видані окупаційною владою, фотокартки місця захоронення,  та документи, що підтверджують родинні зв’язки з загиблими, фахівчиня Маріупольського місцевого центру допомогла скласти заяви та вони звернулися до суду, який впродовж 5 днів розглянув заяви та прийняв рішення про встановлення фактів смерті загиблих чоловіків.

Згідно п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у даному випадку-факт смерті, поданих у зв’язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Таким чином, заявниці звільнені від сплати судового збору.

Зараз жінки, отримавши рішення суду, можуть на його підставі зареєструвати смерть своїх чоловіків та отримати свідоцтво про смерть, після чого оформити спадщину, допомогу на поховання та в разі потреби пенсію у зв’язку з втратою годувальника.