назад
27.12.22

Встановлення статусу особи постраждалої від радіоактивного забруднення

До Білоцерківського бюро правової допомоги звернувся пан Василь, який вимушено переселився до Білої Церкви з міста Краматорська. Чоловік є особою з інвалідністю ІІ групи та віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Він має відповідне посвідчення, що є підставою для отримання встановлених пільг і переваг.

Зв`язок ушкодження здоров`я пана Василя під впливом небезпечних радіаційних факторів, дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС встановлено висновками Центральної міжвідомчої експертної комісії у 1998 році. Донецька обласна державна адміністрація видала пану Василю посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 1).
З метою заміни посвідчення старого зразка на посвідчення нового зразка чоловік звернувся до комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Рішенням комісії пану Василю відмовлено у видачі посвідчення.
Не погодившись, останній звернувся за безоплатною правовою допомогою аби оскаржити вищевказане рішення.
Працівниця Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД Олена Вдовика підготувала позовну заяву до суду, яку мотивувала наступним чином.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з нормою цієї статті також до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: громадяни, які захворіли на променеву хворобу або захворювання яких пов`язане з переопроміненням внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих, якщо такий зв`язок встановлено медичними закладами, належать до категорій, зазначених у частині третій цієї статті.
Відповідно до пункту 3 Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 1992 № 674 (далі Порядок №674), громадяни із числа тих, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, відносяться: до категорії 2 – особи, захворювання яких пов`язано з переопроміненням внаслідок будь-якої аварії, порушенням правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушенням правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих, що визначено актом за формою НI (у разі коли захворювання пов`язано з виробничою або професійною діяльністю) або актом державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), якщо такий зв`язок встановлено медичними закладами.
Пункт 5 Порядку № 674 визначає, що особам, зазначеним у пункті 3 цього Порядку, видаються посвідчення потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії на підставі висновку міжвідомчої експертної ради про причинний зв`язок інвалідності чи захворювання з відповідною аварією, порушеннями правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною тощо, а особам з інвалідністю й на підставі відповідної довідки медично-соціальної експертної комісії. Відповідно до пункту 6 цього Порядку, видача посвідчень указаним у цьому Порядку особам провадиться Радою Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій за місцем проживання.
Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551,
Пан Василь надав експертний висновок, відповідно до якого йому встановлено діагноз у зв`язку з захворюваннями, спричиненими дією іонізуючого опромінювання, аналогічному тому, яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Експертний висновок є достатньою підставою для підтвердження статусу потерпілого від радіаційного опромінювання, оскільки саме експертний висновок відповідно до положень Порядку № 551 є підставою для видачі посвідчення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Пан Василь отримав посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, яке ним було пред`явлено до уповноваженого органу, що підтверджують ушкодження здоров`я та вплив небезпечних радіаційних факторів. Чоловік не може нести відповідальність за подальше знищення таких документів, а внаслідок цього знищення бути позбавленим права на отримання пільг, встановлених законодавством для ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС.
У результаті судом заяву задоволено повністю, рішення набрало законної сили.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень за номером 320/2752/22.