Досить часто трапляються ситуації, коли під час оформлення спадщини, спадкоємці виявляють розбіжності в написанні прізвищ/імені свого та одного із родичів. Наприклад, батько із прізвищем Будник, а син Будних, або Кушпинський/Кушпінський, або ім’я батька Стефан, а в доньки в документах зазначено по батькові Степанівна. На підставі цього нотаріус видає постанову про відмову у оформленні спадщини у зв’язку з відсутністю факту родинних відносин. Що ж робити у таких випадках та як діяти, щоб підтвердити родинні зв’язки? Роз’яснює помічниця юриста сектору Тернопільське бюро правової допомоги Ірина Ясінська.
Дане питання регулюється Цивільно – процесуальним кодексом України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 “Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення”.
Для того, щоб підтвердити родинні зв’язки, необхідно подати заяву в суд про встановлення факту родинних відносин. Така заява подається особою до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем її проживання.
Заява про встановлення факту родинних відносин повинна відповідати, як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст. 175 ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 ЦПК України.
Також відповідно до ст.318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено:
- який факт заявник просить встановити та з якою метою;
- причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
- докази, що підтверджують факт.
Тобто, до заяви необхідно додати докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, постанову нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва на спадщину, документи з органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану.
Зокрема, доказами, які підтверджують наявність цього юридичного факту можуть бути: автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які містять відомості про родинні відносини осіб. Також доказом можуть бути і пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.
За подання заяви сплачується судовий збір.