назад

Виплата заборгованості по пенсії внутрішньо переміщеній особі

Від початку війни РФ проти України, органи державної влади припинили здійснювати свої повноваження на окупованих територіях. Громадяни України, на цих територіях нерідко стикаються із труднощами в реалізації своїх конституційних прав.
Так пані Октябрина має статус внутрішньо-переміщеної особи, вона проживала з липня 2014 року у м. Луганську, тимчасово окупованій території України, де їй не здійснювалась виплата пенсії. У 2021р. пенсіонерка звернулась до ПФУ із проханням надати їй роз’яснення щодо розміру заборгованості по виплаті пенсії, починаючи з 2014-2021рр.
Заявницю було проінформовано, що з з травня 2021р. вона перебуває на обліку ГУ ПФУ у Вінобласті, недоотримана сума пенсії 80 тис. гривень та буде виплачена їй після прийняття КМУ відповідної постанови. Така відповідь не задовольнила пані Октябрину, а дії Пенсійного фонду України по невиплаті їй заборгованості з пенсійних виплат вона сприйняла як протиправні.
Пенсіонерка звернулась до Вінницького бюро №1 для допомоги захистити її права та відновити справедливість. Центром було призначено адвоката, який подав позовну заяву до Вінницького окружного адміністративного суду, в якій пані Октябрина просить зобов’язати Пенсійний фонд України виплатити їй заборгованість по пенсійним виплатам. Однак відповідач подав відзив на позовну заяву, зазначаючи, що заперечує проти задоволення позовних вимог та вважає їх безпідставними та необґрунтованими.
Суд дослідивши матеріали справи дав правову оцінку спірним правовідносинам. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Право внутрішньо переміщеної особи на отримання пенсії, в тому числі за минулий час, як складова частина права на соціальний захист є конституційним правом такої особи. А відсутність встановленого КМУ механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов’язку здійснити дану виплату та не може позбавляти особу на отримання належних їй сум пенсій.
Проаналізувавши докази сторін та норми законодавства суд прийняв рішення задовольнити позовну заяву пані Октябрини, а саме визнав протиправними дії ГУ ПФУ у Вінницькій обл. та зобов’язав здійснити виплату пенсії позивачки, а також стягнув на користь пані Октябрини за рахунок державних асигнувань витрати пов’язані із сплатою судового збору, 908 гривень.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 120/15513/21-а