назад
19.04.22

Як відбувається процес бронювання військовозобов’язаних на період дії воєнного часу

У зв’язку з введенням в Україні воєнного стану, з 24 лютого 2022 року Презедентом України оголошено загальну мобілізацію населення на території нашої держави. Однак, в умовах ведення війни досить важливо, щоб економіка держави продовжувала працювати, підтримуючи матеріально та фінансово наших військових. Для забезпечення безперебійного функціонування підприємств та організацій на території держави, законодавець запровадив можливість бронювання необхідних для виробництва працівників, які є військовозобов’язаними. Детальніше про порядок бронювання військовозобов’язаних працівників розповідає працівниця Регіонального центру з надання БВПД у Черкаській області Карина Токарева.

Що таке бронювання військовозобов’язаних та яка його мета?

Бронювання полягає у наданні уповноваженими органами військовозобов’язаним працівникам підприємств, установ, організацій відстрочки від призову на певний строк.

Бронювання військовозобов’язаних, які перебувають у запасі, здійснюється у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

Хто із військовозобов’язаних підлягає бронюванню?

Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень). Такі військовозобов’язані не підлягають прийняттю на службу у військовому резерві.

Який порядок бронювання військовозобов’язаних працівників?

Згідно з постановою КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» від 03 березня 2022 р. № 194 органи державної влади, інші державні органи подають Міністерству економіки погоджені Міністерством оборони пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних у відповідних сферах управління, галузях національної економіки, на підприємствах, в установах і організаціях за формою, що додається до постанови в друкованому вигляді та/або в електронній формі з відповідним обґрунтуванням.

Міністерство економіки узагальнює подані органами державної влади, іншими державними органами пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних і протягом одного робочого дня приймає рішення про бронювання чи відмову у бронюванні, та надсилає його копію Міністерству оборони, а також органам, що подавали пропозиції.

Рішення стосовно бронювання військовозобов’язаних водіїв, які здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, військовозобов’язаних працівників підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці, приймає Мінінфраструктури або обласні, Київська міська військові адміністрації.

На який строк видається бронь та як її можна підтвердити?

Уповноважений орган, приймаючи рішення про бронювання військовозобов’язаного працівника, встановлює строк дії відстрочки від призову, який не може перевищувати шість місяців.

З метою підтвердження надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час орган державної влади, інший державний орган видає військовозобов’язаному витяг з наказу про прийняття рішення про відстрочку.

Слід звернути увагу, що надана відстрочка від призову може бути анулювана у разі:

1) закінчення строку її дії;

2) завершення виконання або скасування завдання підприємству, установі, організації щодо задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, населення;

3) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, підприємства, установи, організації;

4) звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, підприємства, установи, організації.