назад

Як воїнам доводиться «воювати» з Пенсійним фондом, або Афганістан: служив чи не служив…

Сьогодні ми є свідками жахливих подій, пов’язаних з війною в Україні. До захисту територіальної цілісності та оборони країни залучаються військовозобов’язані та добровольці. Для багатьох наших захисників – це не перша війна. Вони мають бойовий досвід, отриманий в інших гарячих точках, зокрема, в Афганістані під час проходження строкової військової служби. Наша історія про те, як при виході на пенсію колишній військовослужбовець не зміг довести працівникам Пенсійного фонду України,  що свого часу проходив військову службу в Афганістані, а відтак, має право на зарахування періоду служби до страхового стажу та встановлення доплат, як учаснику бойових дій. Знадобилося 2 роки, аби справедливість відновилась.

Завдяки клопіткій праці фахівця Сарненського бюро правової допомоги, Юлії Олешкевич, суд зобов’язав Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії з врахуванням періоду служби в Афганістані за весь спірний період

До Сарненського бюро правової допомоги звернувся пан Віктор. Чоловікові потрібна була правова допомога для відновлення його порушених соціальних прав.

Клієнт розповів, що проходив строкову військову службу в лавах Радянської армії, в тому числі на території Демократичної Республіки Афганістан у період з серпня 1986 року по травень 1987 року.

При «виході на пенсію» йому забракло страхового стажу, оскільки працівники Пенсійного фонду невірно розшифрували запис в трудовій книжці пана Віктора, в якому йшлося про службу в лавах Радянської армії, в тому числі в Демократичній Республіці Афганістан (ред.- назва до 30.11.1987). Абревіатуру «ДРА» було невірно  розшифровано як «Державна Радянська Армія».

В результаті прикрої помилки період служби не було зараховано до страхового стажу на пільгових умовах — один місяць служби за три місяці та не було встановлено підвищення учаснику бойових дій, відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Для захисту прав клієнта призначено головного юриста сектору «Сарненське бюро правової допомоги»  – Юлію Олешкевич. Фахівець вирішила відновити порушені права пана Віктора шляхом подання адміністративного позову до Головного управління Пенсійного фонду України.

Слід зазначити, що перед зверненням до суду, фахівчиня бюро, намагалася вирішити спір в досудовому порядку, підготувавши звернення до відповідача з вимогою відновити порушені права клієнта, шляхом здійснення перерахунку пенсії за весь період існування непорозуміння. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не знайшло правових підстав для задоволення поставлених вимог, про що повідомило пана Віктора.

В результаті, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду Рівненської області від 20.09.2022 року позов пана Віктора задоволено в повному обсязі: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та зобов’язано здійснити перерахунок і виплатити недоотриману пенсію за весь спірний період.

На переконання суду, при виході на пенсію паном Віктором було подано до пенсійного органу всі необхідні документи для призначення пенсії на пільгових умовах з врахуванням періоду служби в Афганістані, додаткових документів на підтвердження спірних обставин відповідачем не вимагалось, отже у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області були всі підстави вирішити даний спір в позасудовому порядку.

Справа № 460/16337/21

Посилання на рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/106410656

Довідково:

Який нормативний документ передбачає порядок і підстави зарахування терміну проходження військової служби до страхового стажу?

Відповідно до ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення», військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов’язку, а також перебування в партизанських загонах і з’єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Пунктом 6 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов’язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

Чи зобов’язаний пенсійний орган повідомити особу в разі недостатності поданих для призначення того чи іншого виду пенсії, документів?

         Звичайно. Згідно з п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 22-1, при прийманні документів працівник сервісного центру, зокрема:

  •  уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз’яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску;
  • з’ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
  • повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
  • повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.