назад

Якщо законний батько – не біологічний батько: визнати батьківство допомогли юристи бюро правової допомоги Полтавщини

За загальним правилом, встановленим Сімейним кодексом України, дитина, народжена в офіційно зареєстрованому шлюбі, вважається такою, що походить від подружжя. Втім, можуть траплятися ситуації, коли справжнім батьком є чоловік, з яким матір не перебуває у шлюбі.

До Машівського бюро правової допомоги звернувся пан Сергій. Він розповів, що хоче визнати батьківство доньки, оскільки опікується нею та допомагає у її вихованні.

Чоловік стверджує, що до моменту народження дитини, так і після нього, перебуває у стосунках з її матір’ю та хоче внести зміни до актового запису, де в графі «батько» вказаний не він. Жінка, яка народила дівчинку на момент народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком.

Чоловік звернувся за допомогою  до Машівського бюро правової допомоги. Так як його  дохід, що не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то він має право на усі послуги системи БПД, у тому числі на представництво інтересів у суді.

Юрист бюро Максим Дворовенко зібрав усі необхідні докази, склав та подав до Машівського районного суду позовну заяву з проханням встановити батьківство пана Сергія та внести зміни у графу «батько».

«Сімейний кодекс України визначає, що дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя. Якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір’ю, а чоловік — батьком дитини.

 У свою чергу законодавством визначено, що особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред’явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство», — коментує Максим Дворовенко.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Судово-генетична експертиза має важливе значення у процесі доведення факту батьківства позивача та спростування батьківства чоловіка, який записаний батьком дитини.

Суд ухвалив рішення про визнання батьківства та про внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень:  № 948/200/22