назад

Юристка системи БПД допомогла особі з інвалідністю захистити право споживача

Досить актуальними є випадки, коли довірливим громадянам пропонують купити дешеві металопластикові конструкції, але згодом покупці розуміють, що ошукані шахраями. І навіть, маючи на руках свій екземпляр договору та квитанцію, що підтверджує оплату товарів та послуг, покупець не може захистити свої права. Такий випадок стався і з мешканкою міста Кропивницького.

Пані Зінаїда, яка є особою з інвалідністю, уклала договір підряду з фізичною-особою підприємцем (далі – ФОП), за яким виконавець послуги зобов’язався заміряти, розрахувати, підібрати матеріал для утеплення фасаду, а також доставити і розвантажити ці матеріали у встановлені договором терміни, які заздалегідь були обговорені та погоджені.

Пані Зінаїда, відповідно до договору, передала завдаток в розмірі 13 000 грн. У встановлений в договорі термін ФОП не виконав свої зобов’язання, вимогу про повернення суми отриманого завдатку ігнорував, гроші не повернув.

Тому пані Зінаїда була змушена звернутися до Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для захисту свого порушеного права.

Правову допомогу надавала юристка центру Наталія Цуцман. Після ознайомлення з матеріалами справи фахівчиня підготувала позовну заяву про стягнення сплаченої за виконання робіт та матеріали грошові суми, пені (неустойки), моральної шкоди та розірвання договору побутового підряду.

Кіровський районний суд м. Кіровограда позовні вимоги задовольнив частково. Суд розірвав договір побутового підряду між пані Зіноїдою та ФОПом та зобов’язав стягнути з ФОПу на користь пані Зінаїди 13000 грн, сплачених нею за договором, 3809 грн. пені та 2000 грн. на відшкодування моральної шкоди.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитись за посиланням:  https://reyestr.court.gov.ua/Review/95199306.

 

Коментує юристка Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Цуцман:

Відносини, які виникають між замовником певної послуги та її виконавцем, регулюються Законом України «Про захист прав споживачів» № 1023-ХІІ від 12.05.1991 та Цивільним кодексом України № 435-ІVвід 16.01.2003 (далі ЦК України).

Відповідно до частини третьої статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів», позивачі у справах про захист своїх прав як споживачів звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях. Даний висновок знаходить своє відображення в постанові Верховного Суду України від 25.11.2020 року по справі № 761/46977/18.

Зобов’язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк, відповідно до умов договору.

У разі, коли виконавець не може виконати роботу або послугу передбачену договором, за прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи або послуги, якщо інше не передбачено законодавством або договором.

Також, якщо незаконними діями юридичної особи або ФОПу замовнику (покупцеві) була завдана моральна шкода, то відповідно до статті 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.