назад

Юристка системи БПД допомогла переселенці з Херсонщини встановити опіку над неповнолітнім братом

До Недригайлівського бюро правової допомоги, що на Сумщині, звернулась пані Анастасія з Херсону. Жінка розповіла, що хоче встановити опіку над своїм неповнолітнім братом, адже він — дитина з інвалідністю від народження та потребує постійного догляду.

Під час подальшого спілкування  з фахівцями, жінка розповіла, що з 2021 року, а саме з моменту смерті матері, вона доглядає за молодшим братом та намагається вирішити питання з опікунством над рідною людиною.

Уточнюючи інформацію про свою родину, вона зауважила, що їх з братом виховувала лише мати, оскільки батько покинув родину та виїхав до іншої країни. Більше того, вони не отримували від нього жодної матеріальної допомоги і не знали, де він проживає.

Одразу після смерті матері Анастасія звернулась до сільської ради за місцем проживання в Херсоні, щоб оформити опіку над братом, проте, у зв’язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну та окупацією Херсонської області, справу не вдалося завершити. Тільки завдяки волонтерам, родина змогла виїхати  з окупованого регіону до Сумщини, де й отримали статус внутрішньо переміщених осіб.

Одразу після переїзду, Анастасія, щоб оформити опікунство, звернулась до Недригайлівської селищної ради, але отримала відмову, оскільки офіційно хлопчик мав батька.  У відчаї Анастасія звернулась до юристів Недригайлівського бюро правової допомоги.

Ознайомившись із ситуацією, завідувачка Недригайлівського бюро правової допомоги Ірина Валюх розповіла, що спершу необхідно визнати батька дитини безвісно відсутнім, оскільки його місце перебування невідоме і він жодного разу  не намагався налагодити зв’язок зі своїми дітьми. Тож фахівчиня допомогла Анастасії скласти заяву до поліції про розшук її батька, оскільки ця інформація є обов’язковою під час звернення до суду з питанням визнання особи безвісно відсутньою.

Крім цього, юристка склала обґрунтовану позовну заяву, де описала всі обставини справи та мету визнання батька пані Анастасії безвісно відсутнім. До заяви додала копії паспортів, свідоцтв про народження, про смерть матері, довідок селищних рад, витяги з державного реєстру актів цивільного стану тощо.

Згодом, Недригайлівський районний суд прийняв рішення на користь пані Анастасії та визнав її батька безвісти відсутнім.

«Визнання людини безвісти відсутньою тягне за собою ряд правових наслідків. Зокрема: нотаріус встановлює опіку над майном такої особи, призначається опікун, який управляє майном в інтересах цієї особи, в тому числі надає утримання особам, яких був зобов’язаний утримувати безвісно відсутній за рахунок цього майна», — коментує Ірина Валюх.

Таким чином, завдяки роботі фахівців системи БПД, жінку нарешті призначили опікуном її неповнолітнього брата. Більше того, пані Анастасія відтепер має право оформити пенсію на утримання дитини з інвалідністю. А хлопчик, в свою чергу, зміг стати на облік, як дитина-сирота, що потребує житла.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 582/19/23