назад

Юристи БПД на Харківщині допомогли у призначенні та виплаті компенсації

Пані Наталя, яка доглядає непрацездатну матір, звернулася до відділу соціального захисту населення із заявою про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Однак управління праці та соціального захисту відмовило їй у призначенні компенсації. Мотивували це відсутністю підтвердження спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Тоді клієнтка звернулася за правовою допомогою до сектору «Сахновщинського бюро правової допомоги» Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Завідувачка сектору Людмила Клімова вивчила документи, надані пані Наталею, проаналізувала обставини та склала позов до суду про визнання дій управління соціального захисту населення протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.

У позовній заяві юристка зазначила, що призначення й виплата компенсації здійснюються структурним підрозділом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, згідно з переліком документів, який встановлено чинним законодавством. Якщо до заяви не додані всі необхідні документи, структурний підрозділ протягом трьох днів з дати отримання заяви надсилає на поштову або електронну адресу заявника повідомлення про те, які документи потрібно подати. Якщо вони будуть подані не пізніше, ніж через місяць від дня отримання повідомлення, днем подання заяви вважатиметься день її прийняття структурним підрозділом або відправлення поштою.

Однак ні на поштову адресу, ні шляхом іншого повідомлення пані Наталі не надходило повідомлення про те, що вона подала неповний пакет необхідних документів. Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні також не надходило.

Для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім’ї фахівцями структурного підрозділу. Форма акта про проведення обстеження сім’ї затверджується Мінсоцполітики.

Законодавство не зобов’язує фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду, мешкати за місцем проживання цих осіб, – зауважила юристка.

Складання акта про проведення обстеження сім’ї залежить тільки від фахівців управління соціального захисту населення. А його відсутність у матеріалах справи не може впливати на рішення про призначення компенсації або відмову у її призначенні.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду позов задоволили, а саме:

1) визнали протиправними дії управління соціального захисту населення щодо відмови у призначенні компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі;

2) зобов’язали управління соціального захисту населення призначити й виплатити з 15.10.2020 року компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі;

3) стягнули за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення витрати зі сплати судового збору.

Коментар Людмили Клімової:

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначає Закон України «Про соціальні послуги».

Фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім’ї, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права і обов’язки та є:

  • особами з інвалідністю I групи;
  • дітьми з інвалідністю;
  • громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
  • невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися тощо.

Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.

Справа в Реєстрі судових рішень:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/105356413