назад

За подряпини на лічильнику – 15 тисяч гривень: як газовики хотіли обрахувати чернівчанку

Аби виручити від споживачів більше коштів за комунальні послуги, їх  постачальники часом вигадують різні підстави. Як от – звинуватити людину у втручанні в роботу лічильника, а потім донарахувати їй «кругленьку» суму за начебто необліковане споживання газу.

До бюро правової допомоги Чернівецького місцевого центру з надання БВПД звернулася пані Ольга. Жінка розповіла, що працівник ПАТ «Чернівцігаз», який оглядав лічильник газу в її будинку, виявив ознаки несанкціонованого втручання, а саме – тріщину на склі лічильника. Газовик склав акт про порушення, а лічильник 1998 року випуску демонтував і направив на експертизу.

Вже за декілька днів експертна комісія встановила, що пломби на лічильнику не пошкоджені, заводське та повірочне тавро – цілі, а сторонні предмети – відсутні. Зате експерти побачили подряпини на кришці, склі та шестернях. Їх висновок: у роботу лічильника таки втручалися!

Після цього на адресу пані Ольги надійшов платіжний рахунок, у якому комісія ПАТ «Чернівцігаз» з розгляду актів про порушення пред`явила їй вимогу сплатити 15 547 грн., як вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу. Жінка пояснює, що не втручалась в роботу газового лічильника, тому не погоджується з висновком експертизи. Пані Ольга стверджує, що тріщина на склі лічильника могла статися через тривалу його експлуатацію.

Для представництва інтересів чернівчанки в суді, місцевий центр з надання БВПД призначив адвоката Віктора Явіца. Він встановив, що з акта про порушення не зрозуміло – в чому полягає несанкціоноване втручання в роботу лічильника, тобто на якій підставі перевіряючий зробив такий висновок. Крім того, в акті зазначено, що експертиза проводиться за участю пані Ольги, водночас вказано, що споживачка не з`явилася.                                                         Адвокат Віктор Явіц також звертає увагу суду, що виявлені членами комісії пошкодження не відповідають пошкодженню, яке побачив представник ПАТ «Чернівцігаз» у будинку пані Ольги. До того ж, в акті експертизи не зазначені посади членів комісії. І загалом експертизу провели з порушенням Порядку проведення експертиз, передбаченим Кодексом ГРМ. До неї не залучили представників виробника лічильника чи пломби, а також газопостачальної організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Не вбачаючи підстав для стягнення з пані Ольги вартості необлікованого об`єму природного газу, адвокат Віктор Явіц зібрав докази і подав позовну заяву до суду про визнання протиправним та скасування рішення комісії. Однак Першотравневий районний суд Чернівців у задоволенні позову відмовив. Відтак адвокат подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Чернівецький апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу: визнав протиправним та скасував рішення комісії АТ «Чернівцігаз» з розгляду актів про порушення, яким донараховано пані Ользі обсяг природного газу на 15 547 грн.

  Коментує адвокат Віктор Явіц, який співпрацює з системою БПД: 

 

Який порядок проведення експертизи засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) та пломб? 

Таку експертизу мають проводити з урахуванням положень Кодексу газорозподільних систем.

Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбу, в присутності сторін пломбу або ЗВТ пакують в пакет із поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, яка передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовують пломбою оператора ГРМ із унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб’єкта ринку природного газу).

При цьому представник оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає поштову адресу місця проведення експертизи; дату та орієнтовний час її проведення; контактний телефон особи оператора ГРМ; сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу. Її мають провести протягом 10 робочих днів з дня складання протоколу.

Експертизу проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу регулятора.У разі відмови метрологічної служби або територіального органу регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.

Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджують наказом оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Споживач зобов’язаний  бути під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім, споживач може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його участі або у присутності уповноваженої ним іншої особи.У разі неприбуття споживача та/або уповноваженої ним особи на експертизу, її проводять без його участі.

Під час експертизи комісія оглядає пакувальний пакет (тару), в який запакували ЗВТ та/або пломбу. Після цього комісія перевіряє:

1.    відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі;
2.    цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі;
3.    цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;
4.    цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;
5.    цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;
6.    наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ;
7.    відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;
8.    відповідність  ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;
9.    відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Якщо при обстеженні  пакувального пакета (тари) виявлять факт пошкодження пломби, встановленої на пакувальному пакеті (тарі) або пакувальний пакет із пломбою/ЗВТ не буде доставлений відповідальною стороною на дату засідання комісії, то за рішенням комісії може здійснюватися додаткова експертиза відповідними органами та установами, передбаченими законодавством.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду фіксують в акті експертизи. Його підписують всі члени комісії, а також споживач або його уповноважена особа. Якщо споживач або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку щодо експертизи, це потрібно вказати в акті експертизи.

    Як оскаржити рішення комісії?

У типовому договорі постачання природного газу побутовим споживачам передбачено, що споживач має право оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії постачальника, що порушують права споживача та брати участь у розгляді цих скарг на умовах, визначених чинними нормативно-правовими актами та цим договором.

У разі недосягнення між споживачем та постачальником згоди спірні питання вирішують у порядку, встановленому чинним законодавством, у тому числі, в суді (Пункт 9 розділу VІ Правил постачання природного газу).Якщо об’єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржувати споживач (несанкціонований споживач) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об’єм природного газу не вважається простроченою.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень
https://reyestr.court.gov.ua/Review/102295413