До відділу « Ічнянське бюро правової допомоги» Ніжинського МЦ з надання БВПД звернувся громадянин з проблемою, що полягала у встановлення факту належності правовстановлюючих документів, а саме встановлення факту належності архівних довідок.
Клієнт звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про призначення пенсії. На підтвердження клієнт надав уточнюючі довідки з підприємств, на яких працював. Головним управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області було відмовлено у призначенні пенсії у зв’язку з недостатньою кількістю страхового стажу, так як у архівних довідках зазначені лише їхні прізвища та ініціали, тому довідки не були враховані при призначенні пенсії.
В процесі розгляду документів, було встановлено, що в документах клієнта прізвище ім’я та по батькові записано повністю, а в архівних довідках, які були подані для підтвердження стажу було зазначено тільки прізвище та ініціали.
Для встановлення факту належності архівних довідок юрист бюро порекомендувала звернутися до суду.
11 жовтня 2021 року Ічнянським районним судом Чернігівської області прийнято рішення, яким позовні вимоги задоволено в повному обсязі, а саме встановлено факт належності архівних довідок клієнту.
«Відповідач, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, відмовив у призначенні пенсії у зв’язку з недостатньою кількістю страхового стажу, так як у архівних довідках клієнта зазначені лише їхні прізвища та ініціали, тому довідки не були враховані при призначенні пенсії. Для встановлення факту належності правовстановлюючих документів необхідно було звернутись до суду. За рішенням суду було зараховано страховий стаж клієнту та призначено пенсію.»,- коментує юрист бюро Олена Кисиленко.
При вирішенні подібних ситуацій юрист бюро радить посилатись на наступні норми законодавства.
У відповідності до положень п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства.