назад
14.02.22

Захистив матір і ледь не став злочинцем

За даними Українського інституту майбутнього 62% громадян вважають проблему домашнього насильства серйозною та широко розповсюдженою в Україні. Близько сорока відсотків громадян стверджують, що їхні родичі, близькі, знайомі стикалися із домашнім насильством. Близько половини (48%)  респондентів, з числа тих, хто розповів про відомі їм випадки домашнього насильства, стверджують, що за фактом цього насильства ніхто до поліції не звертався*.

Дані жахають, але ще більше вражають реалії життя тих, хто зіштовхнувся із такою проблемою. Неповнолітній Богдан (ім’я змінено у зв’язку із етичними переконаннями) стикнувся із домашнім насиллям стосовно своєї близької людини. Співмешканець матері бив і принижував його матір.

В один із таких днів чергова сутичка між матір’ю та її цивільним чоловіком призвела  до невиправданої жорстокості зі сторони останнього.

Втративши контроль, Богдан, дав відсіч невиправданій жорстокості, що чинилась відносно його матері. Удари, які наніс неповнолітній хлопець були кваліфіковані  за частиною 1  статті 125 Кримінального кодексу України.

Тут і постало питання для сім’ї: як бути далі?

Єдиним і рятівним шансом стала участь у пілотному проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

За результатами трьох медіаційних зустрічей за участі адвоката-посередника Олексія Назаренко була досягнена згода між сторонами кримінального правопорушення та програма відновлення завершилась успішним результатом.

Судом було винесено ухвалу про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та закриття кримінального пров адження.

Із ухвалою суду про звільнення підлітка від кримінальної відповідальності можна ознайомитись за номером справи 1-кп/587/2794/21 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua/Review/103087972).

 «Із сім’ї починається формування дитини як особистості. Родина є персональним середовищем життя і розвитку дитини, яке зумовлює її спосіб життя у суспільстві. Програма спрацювала в конкретно взятому випадку і мала позитивний результат на етапі медіації та примирення сторін. Але життя триває, щоб досягти повного позитивного результату всі учасники Програми відновлення для неповнолітніх  повинні надалі співпрацювати із психологом. Бо реалії та специфіка домашнього насильства така, що воно має  повторюваний характер», – коментує кординаторка пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» Валентина Волобуєва.

Нагадаємо про  пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Стати учасником програми можна за умови, якщо:

  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  • є потерпіла сторона, якій завдано майнової шкоди;
  • і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Довідково: Із інформацією Українського інституту майбутнього можна ознайомитися за посиланням – https://bit.ly/3sAr2kZ